Carbounion rádce

10 tipů, jak uspořit za energie v domácnosti

14.7.2017

Vaření, mytí nádobí, praní prádla nebo topení – možnosti k energetickým úsporám někdy spočívají v obyčejném selském rozumu, jindy si můžete pomoct modernějšími vynálezy. Podívejte se na přehled 10 jednoduchých tipů, jak ušetřit v domácnosti bez výraznějších vstupních investic:

Naučte se šetřit každý den

1. Vařte strategicky

Plánování při stravování šetří váš čas i peníze. Poprvé při nákupu potravin, podruhé při samotném vaření. Zkuste navařit větší množství jídla, které si budete moct přihřát i druhý den, a uvidíte sami.

2. Vařte chytře

Při vaření používejte pokličky a sporák vypínejte asi o 5 minut dříve – jídlo v rozpáleném hrnci snadno dojde. Až 30 % energie se zbytečně vypaří z domácího rozpočtu, pokud má hrnec o pouhé 3 cm menší průměr než plotýnka.

3. Udržujte spotřebiče čisté

Pokud jednou za čas očistíte sklo trouby, nebudete je během pečení muset tak často otevírat a tím neustále snižovat vnitřní teplotu. Nižší spotřebu má také lednička s čistým těsněním u dvířek.

4. Vyhněte se sporáku

Mikrovlnné trouby spotřebují až o 50 % méně energie než sporák, to samé platí o používání varné konvice. Větší množství vody se vyplatí předvařit i při přípravě pokrmů. Co možná nejméně naopak používejte běžnou troubu.

5. Kupte si tlakový hrnec

Tlakové hrnce výrazně urychlí vaření a kromě chutných pokrmů vám tak připraví příjemné překvapení na účtech od dodavatele energií.

6. Pořiďte si myčku

Další úsporu času i peněz vám umožní myčka na nádobí. Navíc vás zbaví každodenní činnosti, která zřejmě nepatří mezi vaše oblíbené. Poohlédněte se po energetické třídě A+++ a mytí nádobí bude ještě výhodnější.

7. Naplňte pračku

Pračka patří mezi největší žrouty elektřiny, proto vždy naplňte špinavým prádlem celý buben. Nikdy zbytečně neperte v jen napůl zaplněném spotřebiči.

8. Správně regulujte topení

Přetápění není nic zdravého pro vás ani vaši peněženku. Snížením teploty o 1 °C ušetříte asi 6,5 % energie. V obytných místnostech stačí udržovat teplotu kolem 21 až 22 °C, v ložnici asi o 3 °C nižší.

9. Zkuste tepelně izolační folie

Otužování ve vlastním bytě není nic pro vás? Umístěte za radiátory tepelně izolační folie. Teplota v místnosti se tím zvýší až o 2–3 °C.

10. Sprchujte se

Koupel ve vaně možná občerství ducha, neprospívá ale pokožce a na rozdíl od sprchy se vám prodraží. Nemáte zájem budovat sprchový kout? Vanu stačí opatřit zástěnou a další zbytečné peníze už vám přes prsty neprotečou.

Chcete se o úsporách v domácnosti dozvědět víc?

Stáhněte si zdarma e-book 7 tipů, jak ušetřit na elektřině a začněte své finance používat na něco příjemnějšího než na platby distributorům.

Podobné příspěvky

V minulém článku jsme vás seznámili s tím, jak funguje rekuperace a ko…

LED žárovky jsou řadě lidí trnem v oku. Panuje vůči nim hodně předsudk…

Pokud patříte mezi ty, jimž začátkem topné sezóny vyrazí pot na čele z…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.