Carbounion rádce

10 tipů, jak uspořit za energie v domácnosti

14.7.2017

Vaření, mytí nádobí, praní prádla nebo topení – možnosti k energetickým úsporám někdy spočívají v obyčejném selském rozumu, jindy si můžete pomoct modernějšími vynálezy. Podívejte se na přehled 10 jednoduchých tipů, jak ušetřit v domácnosti bez výraznějších vstupních investic:

Naučte se šetřit každý den

1. Vařte strategicky

Plánování při stravování šetří váš čas i peníze. Poprvé při nákupu potravin, podruhé při samotném vaření. Zkuste navařit větší množství jídla, které si budete moct přihřát i druhý den, a uvidíte sami.

2. Vařte chytře

Při vaření používejte pokličky a sporák vypínejte asi o 5 minut dříve – jídlo v rozpáleném hrnci snadno dojde. Až 30 % energie se zbytečně vypaří z domácího rozpočtu, pokud má hrnec o pouhé 3 cm menší průměr než plotýnka.

3. Udržujte spotřebiče čisté

Pokud jednou za čas očistíte sklo trouby, nebudete je během pečení muset tak často otevírat a tím neustále snižovat vnitřní teplotu. Nižší spotřebu má také lednička s čistým těsněním u dvířek.

4. Vyhněte se sporáku

Mikrovlnné trouby spotřebují až o 50 % méně energie než sporák, to samé platí o používání varné konvice. Větší množství vody se vyplatí předvařit i při přípravě pokrmů. Co možná nejméně naopak používejte běžnou troubu.

5. Kupte si tlakový hrnec

Tlakové hrnce výrazně urychlí vaření a kromě chutných pokrmů vám tak připraví příjemné překvapení na účtech od dodavatele energií.

6. Pořiďte si myčku

Další úsporu času i peněz vám umožní myčka na nádobí. Navíc vás zbaví každodenní činnosti, která zřejmě nepatří mezi vaše oblíbené. Poohlédněte se po energetické třídě A+++ a mytí nádobí bude ještě výhodnější.

7. Naplňte pračku

Pračka patří mezi největší žrouty elektřiny, proto vždy naplňte špinavým prádlem celý buben. Nikdy zbytečně neperte v jen napůl zaplněném spotřebiči.

8. Správně regulujte topení

Přetápění není nic zdravého pro vás ani vaši peněženku. Snížením teploty o 1 °C ušetříte asi 6,5 % energie. V obytných místnostech stačí udržovat teplotu kolem 21 až 22 °C, v ložnici asi o 3 °C nižší.

9. Zkuste tepelně izolační folie

Otužování ve vlastním bytě není nic pro vás? Umístěte za radiátory tepelně izolační folie. Teplota v místnosti se tím zvýší až o 2–3 °C.

10. Sprchujte se

Koupel ve vaně možná občerství ducha, neprospívá ale pokožce a na rozdíl od sprchy se vám prodraží. Nemáte zájem budovat sprchový kout? Vanu stačí opatřit zástěnou a další zbytečné peníze už vám přes prsty neprotečou.

Chcete se o úsporách v domácnosti dozvědět víc?

Stáhněte si zdarma e-book 7 tipů, jak ušetřit na elektřině a začněte své finance používat na něco příjemnějšího než na platby distributorům.

Podobné příspěvky

Vaření někteří lidé bezmezně milují a jiní zas považují pouze za nutné…

Ať už vás doma, na chalupě či v kanceláři zahřívá jakýkoliv druh topid…

Bez osvětlení se doma neobejdete. Ale právě spotřeba svítidel tvoří ve…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.