Carbounion rádce

5 zásad pro bezpečné používání zemního plynu v domácnosti

14.8.2017

Zemní plyn v domácnosti jako takový škodlivý není. V případě úniku ale přesto hrozí riziko výbuchu nebo vzniku oxidu uhelnatého. Jak se využívání zemního plynu nebát? Přečtěte si 5 bezpečnostních zásad, které byste vždy měli dodržovat.

5 zásad pro bezpečné zacházení s plynem

1. Správné provedení spotřebičů

Veškerá plynová zařízení musí být k bezpečnému používání připravena od samého začátku. Od prvotního návrhu až po instalaci a seřízení je proto přenechejte odborníkům. Stejně tak ani řešení závad nebo jakékoli drobné opravy na plynových spotřebičích a kotlech nejsou určeny nadšeným kutilům.

2. Pravidelné kontroly

Pravidelné kontroly mohou včas odhalit případné netěsnosti a měly by být prováděny tím častěji, čím je spotřebič starší. Kromě bezpečnostních důvodů se tím také vyvarujete zbytečně nízké účinnosti, a tedy vyšším nákladům za energie.

3. Odvod spalin z domácnosti

Dbejte na dobrou průchodnost spalinových cest. Komín by měl být čištěný jednou ročně. Důležitý je také dostatečný přísun vzduchu z venku do interiéru s instalovaným plynovým spotřebičem, větrání by tedy mělo být dobře technicky vyřešeno.

4. Instalace detektorů

Pořiďte si detektor oxidu uhelnatého a při nákupu si dejte pozor na kvalitu. Poruchový přístroj vaší bezpečnosti dvakrát nepřidá. Životnost spolehlivého detektoru by se měla pohybovat v řádu několika let.

5. Když už plyn unikne

Pro případ úniku se plynu dodatečně přidává charakteristický zápach. Pokud ho tedy přece jenom doma ucítíte, okamžitě otevřete všechna okna a dveře. Nepoužívejte elektrická zařízení, nerozsvěcejte ani jakkoli nemanipulujte s ohněm.

Zavolejte pohotovostní výjezdovou službu plynáren na telefonické lince 1239. Výjezd je vždy bezplatný, a to i v případě planého poplachu. Nikdy ale netelefonujte ze zamořené místnosti!

Odebírejte plyn levněji

Vhodnými opatřeními můžete chránit nejen svou domácnost, ale také peněženku. Podívejte se, kolik můžete ušetřit s dodávkou plynu od Carbounion, a začněte čerpat za férové ceny.

Podobné příspěvky

Náklady na vytápění a ohřev vody jsou jedny z nejvyšších výdajů každé…

V létě horko k padnutí, v zimě přetopeno a problémy s neustálým větrán…

Jen si vzpomeňte na své prarodiče, kteří ke svícení používali olejové…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.