Carbounion rádce

5 zásad pro bezpečné používání zemního plynu v domácnosti

14.8.2017

Zemní plyn v domácnosti jako takový škodlivý není. V případě úniku ale přesto hrozí riziko výbuchu nebo vzniku oxidu uhelnatého. Jak se využívání zemního plynu nebát? Přečtěte si 5 bezpečnostních zásad, které byste vždy měli dodržovat.

5 zásad pro bezpečné zacházení s plynem

1. Správné provedení spotřebičů

Veškerá plynová zařízení musí být k bezpečnému používání připravena od samého začátku. Od prvotního návrhu až po instalaci a seřízení je proto přenechejte odborníkům. Stejně tak ani řešení závad nebo jakékoli drobné opravy na plynových spotřebičích a kotlech nejsou určeny nadšeným kutilům.

2. Pravidelné kontroly

Pravidelné kontroly mohou včas odhalit případné netěsnosti a měly by být prováděny tím častěji, čím je spotřebič starší. Kromě bezpečnostních důvodů se tím také vyvarujete zbytečně nízké účinnosti, a tedy vyšším nákladům za energie.

3. Odvod spalin z domácnosti

Dbejte na dobrou průchodnost spalinových cest. Komín by měl být čištěný jednou ročně. Důležitý je také dostatečný přísun vzduchu z venku do interiéru s instalovaným plynovým spotřebičem, větrání by tedy mělo být dobře technicky vyřešeno.

4. Instalace detektorů

Pořiďte si detektor oxidu uhelnatého a při nákupu si dejte pozor na kvalitu. Poruchový přístroj vaší bezpečnosti dvakrát nepřidá. Životnost spolehlivého detektoru by se měla pohybovat v řádu několika let.

5. Když už plyn unikne

Pro případ úniku se plynu dodatečně přidává charakteristický zápach. Pokud ho tedy přece jenom doma ucítíte, okamžitě otevřete všechna okna a dveře. Nepoužívejte elektrická zařízení, nerozsvěcejte ani jakkoli nemanipulujte s ohněm.

Zavolejte pohotovostní výjezdovou službu plynáren na telefonické lince 1239. Výjezd je vždy bezplatný, a to i v případě planého poplachu. Nikdy ale netelefonujte ze zamořené místnosti!

Odebírejte plyn levněji

Vhodnými opatřeními můžete chránit nejen svou domácnost, ale také peněženku. Podívejte se, kolik můžete ušetřit s dodávkou plynu od Carbounion, a začněte čerpat za férové ceny.

Podobné příspěvky

V létě horko k padnutí, v zimě přetopeno a problémy s neustálým větrán…

Jen si vzpomeňte na své prarodiče, kteří ke svícení používali olejové…

Pod solární energií si možná představíte hlavně fotovoltaické elektrár…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.