Carbounion rádce

7 tipů na využití sluneční energie: Ohřev vody, powerbanka i rádio

28.8.2017

Pod solární energií si možná představíte hlavně fotovoltaické elektrárny nebo střešní panely k získávání elektřiny. Využití je ale mnohem pestřejší. Kde všude se sluneční energie využívá k ohřevu vody? A jak vám kromě chytání bronzu pomůže v létě u vody?

Podívejte se na 7 způsobů využití solární energie pro každého:

Zjistěte, jak můžete využít solární energii ve svůj prosp

1. Střešní kolektory

Solárně-termické panely na střechu přeměňují dopadající sluneční paprsky na teplo, které pak slouží k vytápění domu nebo ohřevu vody. Alespoň částečně tak můžete nahradit bojler nebo jiný tepelný zdroj.

Návratnost vstupní investice je závislá na průměrné intenzitě slunečního svitu vaší lokality a pohybuje se v řádu několika let. Ekologický přínos je ale zřejmý už od první chvíle používání.

2. Plachta na bazén

Na trochu jiném principu využívají sluneční paprsky solární plachty na bazén. Kromě urychlování ohřevu vody v bazénu zároveň zabraňují většímu unikání tepla například přes noc. Bohatě postačí, když pokrývá alespoň 90 % vodní hladiny. Vždy ale musí být z bublinkové PE folie, jinak se hned potopí na dno.

3. Solární sprcha

Osprchovat se před koupelí v bazénu, nebo se prostě příjemně osvěžit, když žádný bazén nemáte. Solární sprcha se vejde na každou zahradu a v létě ji využije kdokoli. Regulaci teplé vody ohřívané sluncem ocení především otužilí zahrádkáři.

4. Solární nabíječky a powerbanky

Hlavně dobrodruzi a outdoor nadšenci využijí k dobíjení mobilních zařízení solární nabíječky nebo powerbanky. Venkovní kancelář s nimi zrovna nezprovozníte. Určitě vám ale mohou pomoci zůstat na příjmu na telefonu nebo se začíst do elektronické knihy na tabletu během vícedenního pobytu mimo civilizaci.

5. Solární rádio

Poslouchat hudbu u vody a neřešit baterii. Dopřát si denní zpravodajství k práci na zahradě a nebojovat s přívodním kabelem. Solární rádio vydrží po úplném nabití v provozu i několik hodin a potom se průběžně dál nabíjí. Do výbavy na léto ideální.

6. Solární autonabíječka

Nabíječka autobaterií na solární energii sice tak úplně nenahradí běžné nabíjení, do garáže na chatě nebo jiném místě bez přístupu k elektřině se ale může hodit. Často se také používá k napájení osvětlení nebo některých méně náročných spotřebičů.

7. Solární osvětlení

Svítidla na sluneční energii dnes pořídíte i do interiérů, největší popularitu si ale drží hlavně ta venkovní. Osvětlení, o které se nemusíte nijak starat, a přitom vždy po setmění automaticky nasvítí zahradní skalku, jezírko nebo chodníček před domem, tak nějak mají své kouzlo. Co říkáte?

Sledujte nás na Facebooku a vyhrajte!

Chcete být pravidelně informování o zajímavostech a novinkách ze světa energetiky? Sledujte nás na sociálních sítích, kde mimo jiné už brzy zveřejníme soutěž o solární nabíječku a solární rádio.

Podobné příspěvky

Náklady na vytápění a ohřev vody jsou jedny z nejvyšších výdajů každé…

V létě horko k padnutí, v zimě přetopeno a problémy s neustálým větrán…

Jen si vzpomeňte na své prarodiče, kteří ke svícení používali olejové…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.