Carbounion rádce

Autobusy na elektřinu: která česká města už šetří životní prostředí?

12.3.2018

Města v České republice se začínají vypořádávat se znečištěným ovzduším. Někde už městská doprava jezdí pouze na elektřinu, jinde je provoz elektrobusů stále v plenkách. Kde v tuzemsku se lidem začíná dýchat lépe?

Elektrobusy, šetřící životní prostředí, jsou v českých městech čím dal početnější.

Autobusy na elektřinu se ve světě stávají stále oblíbenějšími. Ačkoliv vyžadují investice do nabíjecích stanic i samotných vozů, města láká jejich ekologický provoz, a tedy čistší vzduch v ulicích. V České republice začal největší rozvoj elektrobusů až v posledních měsících.

Někde už jezdí jen elektrobusy

Nejvíce se zatím činí hlavně menší česká města. Plně elektrifikovanou hromadnou dopravou už jezdí třeba v Novém Jičíně nebo Hranicích na Moravě. Deset autobusů na elektrickou energii zakoupilo loni na jaře město Třinec. Během roku 2018 by se ale lídrem v počtu elektrobusů měl stát Hradec Králové, kde cestující aktuálně čekají hned na dvacítku objednaných vozů.

Větší města zatím testují

A jak to s autobusy na elektřinu vypadá v největších, a tedy nejvíce znečištěných městech? V Brně zatím proběhla pouze testování, do ostrého provozu v současnosti moravská metropole neinvestuje. Problémy se zplodinami stojí za plány na ekologickou dopravu v Ostravě. Do roku 2020 by zde zcela měly přestat jezdit autobusy na naftu, které jsou už nyní postupně nahrazovány elektrobusy.

Snaha o ekologickou MHD je spíše v počátcích také v hlavním městě. Praha elektrobusy testuje průběžně už několik let, na podzim 2017 se po 45 letech vrátily do pražských ulic trolejbusy. Také zde ale vše probíhá převážně ve zkušebním provozu.

Výhodná elektřina od Carbounion

Elekrobusy šetří životní prostředí českých měst, změna dodavatele elektrické energie může přinést úspory vám. O kolik se sníží vaše měsíční výdaje přechodem ke Carbounion? Výhodnou cenu elektřiny si spočítejte v naší kalkulačce.

Podobné příspěvky

Vaření někteří lidé bezmezně milují a jiní zas považují pouze za nutné…

Ať už vás doma, na chalupě či v kanceláři zahřívá jakýkoliv druh topid…

Bez osvětlení se doma neobejdete. Ale právě spotřeba svítidel tvoří ve…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.