Carbounion rádce

Chcete prát, mýt a žehlit levněji? Poradíme vám, jak na to

21.12.2016

Péče o domácnost bere energii, tu vaši i elektrickou. Naštěstí ale existují způsoby, které dokážou spotřebu druhé jmenované efektivně snížit. A není to žádná velká věda, stačí jen přistupovat k domácím pracím chytře a strategicky.

Poloprázdná, nebo přeplněná pračka – obojí je špatně

Pračka je jedním z nejvytíženějších spotřebičů v každé rodině. Pokud ji ale spouštíte poloprázdnou, jen aby bylo vypráno, bez ohledu na to, zda se to vyplatí, pak zbytečně plýtváte. A nepomůžete si ani navolením úsporného programu. Pračka pojme určité množství prádla a vždy je lepší, když ho vypere najednou než nadvakrát či natřikrát. Pro představu: 1 prací cyklus dlouhý 2,5 hod. u pračky s průměrným příkonem 1 700 W spotřebuje elektřinu za cca 17 Kč (při průměrné ceně 4 Kč/kWh). Toto doporučení se samozřejmě vztahuje i k používání sušičky.

Pozor si ale na druhé straně dejte i na to, abyste ji nenaplnili až moc. V takovém případě nevyperete dobře, a navíc se o to více zapotíte při žehlení, protože věci budou pomačkanější. Ideální je, když mezi prádlem a stěnou bubnu vznikne prostor na výšku dlaně.

Zkontrolujte si také, zda pračka stojí rovně. I mírný náklon způsobuje delší odstřeďování, navíc negativně ovlivňuje její životnost.

Vysoké teploty používejte jen výjimečně

Praní na 90 °C většinou není potřeba, jen u silně znečištěných věcí nebo prádla nemocných osob či miminek. Bohatě postačí i 60 °C, což ušetří zhruba 25 % energie.

Mírně zašpiněné prádlo se dobře vypere i při 30 nebo 40 °C. V současné době jsou navíc na trhu k dostání pračky a přípravky, které zbaví prádlo nečistot a pachů dokonce i ve studené vodě.

Myčka nemá jen jeden univerzální program

Myčka je pomocník, který šetří spoustu času, vody a energie. Jestliže ji ale pokaždé využíváte zcela stejně, aniž byste brali v potaz, jak moc je nádobí znečištěné, děláte chybu. Moderní přístroje disponují celou řadou nastavení, neopomíjejte je.

S mírně znečištěnými talíři, hrnky a příbory si poradí kratší program s nižší teplotou vody, který spotřebuje o 30 % elektřiny méně. Také je vhodné spouštět myčku až ve chvíli, kdy je zcela naplněná nádobím.

Úspornější provoz zajistí i funkce odloženého startu, jestliže máte k dispozici tzv. noční proud neboli nízký tarif. Naprogramujte zapnutí myčky na dobu, kdy může mýt v režimu snížené sazby.

Nežehlete všechno, ušetříte energii i čas

Popřemýšlejte nad tím, zda je nutné žehlit opravdu všechno. Takové ručníky, povlečení nebo třeba spodní prádlo se bez zásahu žehličky určitě obejdou. Pro představu:
1 hodina žehlení žehličkou o příkonu 2 600 W stojí cca 10 Kč (při průměrné ceně 4 Kč/kWh).

Před žehlením si také prádlo roztřiďte podle materiálu a postupujte od vyšších teplot k nižším – od bavlny k jemným tkaninám, na které vám na konci bude stačit i již vypnutá a postupně chladnoucí žehlička. Když už ji máte zapnutou, neodbíhejte k jiným činnostem, aby se nenahřívala zbytečně. Také je šetrnější žehlit větší množství prádla najednou než vícekrát během několika dní, protože rozehřátí ze zcela studeného stavu spotřebovává více energie.

Rádi byste žili ještě úsporněji? Nechte si poradit – stáhněte si náš e-book zdarma a ušetřete až 5000 Kč ročně!

Podobné příspěvky

Vaření někteří lidé bezmezně milují a jiní zas považují pouze za nutné…

Ať už vás doma, na chalupě či v kanceláři zahřívá jakýkoliv druh topid…

Bez osvětlení se doma neobejdete. Ale právě spotřeba svítidel tvoří ve…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.