Carbounion rádce

Co je největším žroutem elektřiny ve vaší firmě?

26.9.2017

Snížení výdajů za elektrickou energii je jednoznačným krokem ke snížení celkových nákladů na chod vaší firmy. Spotřeba elektřiny přitom celosvětově spíše stoupá a ve firmách na tom mají často velký podíl hlavně výrobní stroje.

Dodržujte pár základních kroků, díky kterým snížíte spotřebu elektřiny a ušetříte peníze.

Pokud ve své firmě využíváte CNC stroje, výrobní roboty, ale třeba i lékařské přístroje, nejspíš máte představu, kolik vás jejich provoz ročně stojí. Je ale velká škoda, pokud nemáte vyčísleno, do jaké míry by se taková částka dala snížit.

Podceňováním nebo odkládáním problému vám možná komínem zbytečně utíká velké množství peněz. Proto se do úsporných opatření pusťte co nejdříve. Jak na to?

Krok 1: Monitorujte a vyhodnocujte

Firmy často nevěnují pozornost monitorování a vyhodnocování spotřeby energie. Bez přehledu ale těžko mohou myslet na úspěšné snižování nákladů. A odkládání problému znamená jen další úbytek peněz z firemní kasy.

Krok 2: Snižte svou spotřebu

Kroky potřebné k nižší spotřebě elektřiny jsou zpravidla v každé firmě individuální. Přesto by se při používání strojů dalo najít několik styčných bodů. Většina zmíněných rad platí obecně pro velkou část výrobních, lékařských nebo jiných strojních zařízení.

Na co si určitě dát pozor?

  • Zastaralé stroje vyměňte za nové technologie a efektivnější zařízení. Soustřeďte se na energeticky úsporné komponenty nebo řízení pohybu (např. servomotory).
  • Nepodceňujte vhodnou údržbu. Využívejte stroj na maximum díky preciznímu plánování.
  • Omezte pohotovostní režim, který může v malých provozech činit až polovinu celkové spotřeby stroje. Mimo pracovní směny nebo přes noc (pokud nemáte nepřetržitý provoz) stroje raději vypínejte.
  • Dbejte na správné nadimenzování motoru nebo hydraulického agregátu pro dané technologie. Především hydraulika mívá na spotřebu značný vliv.
  • Odebírejte co možná nejlevnější elektřinu. I když totiž dodržíte všechny zmíněné rady, provoz strojů zůstane stále energeticky velice nákladný.

Nalezením slabého místa ve spotřebě vašich firemních strojů a jeho následným řešením se možná dočkáte překvapivě příjemných úspor. Takže neváhejte a začněte s auditem co nejdříve. Peníze, které vám na firemním účtu začnou zůstávat navíc, za tu časovou investici stojí.

Levnější odběr elektřiny s Carbounion

Neutíkají vám peníze za elektrickou energii jen kvůli špatně zvolenému dodavateli? S elektřinou od Carbounion české firmy šetří tisíce korun ročně. Spočítejte si v naší kalkulačce pro firmy, jakých úspor s námi dosáhnete právě vy.

Podobné příspěvky

Každodenní chod domácnosti znamená výdaje – především za teplo, vodu a…

Většina zařízení, která doma či v kanceláři běžně používáte, je vybave…

Vaření někteří lidé bezmezně milují a jiní zas považují pouze za nutné…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.