Carbounion rádce

Co je to nulový dům?

31.5.2017

O nulových domech se v poslední době hodně mluví a určitě jste už o nich tedy také slyšeli. Co přesně se ale pod tímto termínem skrývá? A jak se vlastně nulový dům liší od domu pasivního? V dnešním článku se podrobněji podíváme na definici nulového domu, principy jejich stavby a výhody a nevýhody takové konstrukce.

Jaké výhody má nulový dům?

Nulový, nebo téměř nulový?

Začněme definicí toho, o co v případě nulového domu jde podle platné legislativy ČR. Podle zákona je takový dům přesně nazývám „dům s téměř nulovou spotřebou“, tedy jde v podstatě o pasivní dům, jehož energie je v maximální možné míře kryta z obnovitelných zdrojů. Jeho spotřeba musí být konkrétně menší než 5,0 kWh na metr čtvereční plochy za rok. Pro srovnání – běžná novostavba se dnes spotřebuje mezi 80–140 kWh tepla na metr čtvereční plochy.

Jak se staví nulový dům

Pokud máte zájem nechat si nulový dům postavit, obrňte se v prvé řadě trpělivostí. Výstavba takového domu totiž opravdu není jednoduchá. Energetické úspornosti není ani tak dosaženo izolací, jako spíš využitím moderních technologií, například solárních kolektorů nebo fotovoltaických panelů.

Obnovitelné zdroje, které se využívají pro vytápění a ohřev vody, ale mohou představovat třeba obyčejné pelety nebo dřevo, které se spaluje v krbu. Vtip je v tom, že pouze nezbytně nutné minimum energie je čerpáno z konvenční energetické sítě. Lze tedy říci, že nulový dům často spojuje moderní technologie s prověřenými způsoby našich předků.

Výběr správného místa je klíčový

Nulový dům lze postavit pouze v některých lokalitách. Pokud tedy o stavbě takového domu přemýšlíte, je nutné nejdříve pečlivě vybrat pozemek. Jeho pozice a konstrukce musí být navržena s ohledem na pohyb Slunce, aby se maximálně využila sluneční energie. Dům musí mít jednoduchý kompaktní tvar, který minimalizuje tepelné ztráty. Největší plochu mají okna na jihu, nejmenší na severu. Obvykle zde také nenajdeme žádná střešní okna, protože ta způsobují v létě přehřívání a v zimě vysoké tepelné ztráty. Nezbytnou nutností nulových domů je využívání rekuperační jednotky k řízenému větrání.

Dokonalé využití sluneční energie je obzvláště důležité, protože nulové domy si především v létě vyrábí nadbytek energie ze solárního záření. Teplo pak uchovávají v akumulačních zásobnících nebo velkoplošných kolektorech a spotřebovávají jej v zimě. Můžeme se také dokonce setkat s případy, kdy domy více energie vyrobí, než spotřebují. Takové jsou pak označovány jako aktivní či plusové domy.

Doufáme, že se vám článek líbil a dozvěděli jste se v něm vše, co jste o nulových domech chtěli vědět. Pokud ale zrovna nulový dům neplánujete, nevadí. Ušetřit za energii můžete i v úplně obyčejném domě či bytě. Stáhněte si zdarma náš e-book nabitý užitečnými tipy a zjistěte jak na to!

Podobné příspěvky

Náklady na vytápění a ohřev vody jsou jedny z nejvyšších výdajů každé…

V létě horko k padnutí, v zimě přetopeno a problémy s neustálým větrán…

Jen si vzpomeňte na své prarodiče, kteří ke svícení používali olejové…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.