Carbounion rádce

Co znamenají názvy jističů?

3.3.2017

Nejspíše víte, kde máte doma či v garáži jističe a co dělat, když vám „vyletí pojistky“. Označení jističů jsou ale pro většinu lidí záhadou, na kterou je nenapadne ani přemýšlet, dokud nemusí. Pokud vás zajímá, co se skrývá pod zkratkami, jako je 3×25 A, 3×36 A nebo 1×10 A, jste na správném místě.

Trojfázový, nebo jednofázový proud?

Základní rozdělení jističů reflektuje číslo na začátku zkratky. V typickém případě se můžeme doma setkat jen s označením 1, nebo 3. Jistič začínající jedničkou reflektuje jednofázový rozvod, zatímco jističe začínající trojkou reflektují trojfázový rozvod.

Jističe vyhovující jednofázovému rozvodu jsou vhodné spíše pro skromnější odběrová místa bez bojleru, velkého elektrického sporáku, přímotopu, podlahového topení nebo jiných náročnějších elektrických spotřebičů. Trojfázové jističe představují vyšší kategorii – jsou určeny spíše k náročnějšímu provozu. Využívají se všude, kde jsou bojlery, tepelná čerpadla, přímotopy, podlahová topení a podobně. Trojfázové rozvody sestávají z kombinace 3 zdrojů jednofázového proudu, jejich průběhy jsou vždy posunuty o jednu třetinu. Tím zde vzniká střídavý proud.

Co poznáme podle počtu ampér?

Druhé číslo ve zkratce (oddělené od prvního znakem „ד) znamená počet ampér. Podle něj poznáme množství proudu, který může procházet zapojenými přístroji ve vaší síti. Maximální možný příkon elektrospotřebičů lze spočítat tak, že vynásobíme počet fází (tedy v našem případě 1, nebo 3), velikostí jističe (A) a velikostí fázového napětí (s obyčejnou elektrickou zásuvkou v ČR bude hodnota představovat 230 V).

Jaký jistič je vhodný pro jaké prostředí?

Když jsme si vyjasnili, co která zkratka znamená, zkusme si ještě ukázat pár konkrétních příkladů. Jistič označený 1×10 A vám bez problému poslouží například v garáži, kde se typicky využívá jednofázový proud. Nejběžnějším jističem, se kterým se můžete v českých domácnostech setkat, je pak hlavní jistič 3×25 A. Větší jističe, například 3×65 A, již dokáží zvládnout menší průmyslové provozy a doma se s nimi nejspíše nesetkáte. Vystačíte si s ním ale například v řemeslné dílně, kde s ním můžete klidně provozovat i CNC stroje.

Nejste si stále jistí, jaké typy jističů jsou ideální pro vaši domácnost, rekreační chatu nebo dílnu? Využijte naši Carbounion poradnu, rádi vám pomůžeme se vším, co souvisí s dodávkami energie.

Podobné příspěvky

Náklady na vytápění a ohřev vody jsou jedny z nejvyšších výdajů každé…

V létě horko k padnutí, v zimě přetopeno a problémy s neustálým větrán…

Jen si vzpomeňte na své prarodiče, kteří ke svícení používali olejové…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.