Carbounion rádce

Emisní povolenky ženou ceny elektřiny nahoru. Jak to bude dál?

3.10.2018

Cena elektřiny na burze od začátku tohoto roku stoupla o více než 40 %. Zatímco 1. ledna vyšla 1 MWh na 37 eur, v první polovině září se vyšplhala až na 58 eur. Jde zatím o nejvyšší výkyv směrem nahoru od léta roku 2011.

Co celé roky hýbe cenami

Dosud nejvyšší cena za 1 MWh vystoupala až k 90 eur v roce 2008. Naopak nejnižší byla začátkem roku 2016, a to jen něco málo přes 20 eur.

Graf vývoje ceny elektřiny
Graf vývoje ceny elektřiny

Ceny se i v rámci jednoho obchodovacího dne pohybují jako na horské dráze – dopoledne jsou nahoře, odpoledne zase dole. Jejich hnacím motorem jsou v současnosti zejména emisní povolenky. To ony coby celosvětový systém redukce množství oxidu uhličitého hýbou cenami za elektřinu.

Podívejme se na emisní povolenky blíže. V roce 2005 s nimi přišla Evropská unie, jež si dala za cíl snížení emisí skleníkových plynů. Ale zároveň ona stanovuje, jaký by celkový objem skleníkových plynů měl být. Podle toho přiděluje každému členském státu EU určitý počet povolenek. A státy je pak dále rozdělují mezi producenty skleníkových plynů na svém území.

Jedna povolenka dovoluje vypustit do ovzduší jednu tunu oxidu uhličitého. Pokud chce někdo (podnik či země) vypustit více, než kolik mu umožňují povolenky, musí za tržní ceny dokoupit na evropských energetických burzách další. A čím vyšší jsou tržní ceny, tím více je třeba investovat a o to dražší je cena elektřiny pro konečného spotřebitele.

ČR má počet povolenek skoro vyčerpaný

Pro roky 2013 až 2019 má Česká republika k dispozici téměř 108 milionů emisních povolenek. Z tohoto množství jich stát již 96 milionů rozdělil. Nejvíce si jich připsala skupina ČEZ.

Ceny emisních povolenek jsou nyní na svém sedmiletém maximu. „Primárně kvůli tomu rostou ceny za elektřinu pro velkoodběratele i domácnosti. Vývoj ceny emisní povolenky je ale podle nás, co se pohybujeme v oboru, více politickým než tržním počinem,“ uvedl Jakub Židoň, bývalý analytik akcií ČEZ a současný obchodní ředitel společnosti Carbounion.

Zvýšení cen se dotkne úplně všech

Většina dodavatelů elektřiny již zdražila. Kdo to neudělal, momentálně prodělává a zdražení se v blízké budoucnosti nevyhne. Po schválení reformy evropského systému emisního obchodování je již jasné, že příštích 5 až 6 let nebude situace lepší.

Jakub Židoň se k prognóze vyjádřil: „Myslíme si, že cena emisních povolenek, a tedy i elektřiny, nadále poroste. Domácnosti a firmy, které mají na nějakou dobu fixované ceny, zatím nárůst nepocítily. Kdo bude ceny fixovat teď, za silovou elektřinu zaplatí o dvě třetiny vyšší částku, než tomu bylo na začátku letošního roku.“ Je třeba dodat, že velkoodběratelé fixují částku za elektřinu na kalendářní rok či více let, domácnosti pak maximálně na 24 měsíců.

Jaká smlouva se teď vyplatí?

Pokud se obáváte, jak se budou ceny elektřiny vyvíjet v příštích měsících a letech, možná váháte, zda uzavřít s dodavatelem energií smlouvu na dobu určitou, nebo neurčitou. Podle obchodního ředitele společnosti Carbounion je nyní výhodnější první varianta. „Klient má ve smlouvě na dobu určitou fixovanou cenu. Nemusí se pak bát toho, že mu dodavatel bude měnit ceník v průběhu toho, co běží smlouva na dobu neurčitou,“ doplnil Jakub Židoň.

Podobné příspěvky

Vaření někteří lidé bezmezně milují a jiní zas považují pouze za nutné…

Ať už vás doma, na chalupě či v kanceláři zahřívá jakýkoliv druh topid…

Bez osvětlení se doma neobejdete. Ale právě spotřeba svítidel tvoří ve…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.