Carbounion rádce

Jak se vyhnout úniku tepla při větrání? Poradíme vám

29.6.2017

Větrání v budovách je nezbytné jak pro zdraví obyvatel, tak pro dobrý „zdravotní stav“ domu. Nevětrané prostory totiž mohou mít problémy s odváděním vlhkosti a následnými plísněmi. Větrání je ale především v zimním období také černou dírou na peníze. Jak větrat správně a zároveň tak, aby vám z domu neunikalo teplo? Na to se podíváme v dnešním článku.

Naučt

Okna, ventilátory, nebo rekuperace tepla?

Existuje několik způsobů větrání v domě, každý s jinými výhodami a nevýhodami. Asi stále nejběžnější je jednoduché větrání otevřenými okny. Větrání tímto způsobem samozřejmě nevyžaduje instalaci žádné zvláštní technologie, ale zato vede k největším únikům tepla. Špatné větrání okny vás navíc ročně může stát až tisíce korun.

Pokud větráte okny, je třeba to provádět krátce a intenzivně. Zcela nevhodné jsou takzvané ventilačky, lepší je naopak okna otevřít dokořán (nejlépe na obou stranách bytu a vytvořit průvan) a odstranit z nich překážky. Vymění se tak více vzduchu a zároveň se neochladí zdi jako v případě, že větráte delší dobu s méně otevřeným oknem.

Pocit tepelné pohody dokáží navodit koberce, neboť nejvíce chladu jde v domácnosti od země. Vaše náklady na topení může až o 10 % snížit podlahové vytápění.

Rekuperační jednotky se vyplatí v dobře izolovaných domech

Za mezistupeň mezi okny a rekuperačními jednotkami mohou být považovány odtahové ventilátory. Ty nejlépe využijete v rodinných a obytných domech, ve kterých byla provedena výměna oken a zateplení venkovní obálky. Odtahové ventilátory jsou tiché a snadné na instalaci, ve srovnání s rekuperačními jednotkami ale také méně úsporné.

Rekuperace vzduchu je nejúspornějším a nejhygieničtějším řešením větrání v budovách. V závislosti na účinnosti výměníku činí celoroční účinnost cca 80–82 %. Rekuperační systémy také zabezpečují vysoký komfort pro uživatele a dávají mu možnost připojit k nim kuchyňské digestoře nebo například cirkulační okruhy pro rozvod tepla od krbové vložky. V létě navíc rekuperační jednotky naopak vzduch v domácnosti krásně ochlazují. Nevýhodou mohou být vyšší počáteční investice, které se ale postupně vrací formou úspor za topení.

Doufáme, že vám náš článek pomohl zorientovat se v problematice správného větrání. Úspory v domácnosti nemusí znamenat vysoké investice do rozsáhlých rekonstrukcí, často stačí změnit několik každodenních návyků. Pokud máte zájem, můžete si zdarma stáhnout náš e-book nabitý užitečnými tipy, jak ušetřit.

Podobné příspěvky

V minulém článku jsme vás seznámili s tím, jak funguje rekuperace a ko…

LED žárovky jsou řadě lidí trnem v oku. Panuje vůči nim hodně předsudk…

Pokud patříte mezi ty, jimž začátkem topné sezóny vyrazí pot na čele z…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.