Carbounion rádce

Jak snížit spotřebu energie na vytápění? Přečtěte si 5 osvědčených způsobů

13.11.2019

Ať už vás doma, na chalupě či v kanceláři zahřívá jakýkoliv druh topidla, náklady na jeho provoz zcela jistě patří mezi nejvýraznější položky v rozpočtu. V průměru tvoří částky za teplo okolo 50–70 % z celkových výdajů za energie. Mnohdy však stačí učinit pár opatření a vytápění si zlevníte až o několik stovek korun.

Nebudeme vám radit žádné rozsáhlé rekonstrukce s výměnou oken či zateplováním fasády. Na takové postupy už je nyní pozdě. Topná sezóna je v plném proudu, proto se zaměříme na doporučení proti plýtvání, s jejichž realizací můžete začít třeba hned teď po přečtení článku.

1. Mějte správné nastavenou teplotu a regulujte ji

Vytápíte si místnosti na 23 °C a více? Pak vězte, že je to zbytečné a hlavně nešetrné. Stáhněte topení a snižte teplotu alespoň o jeden stupeň. Takový krok se může promítnout úsporou až 6 % nákladů za vytápění. Podle odborníků by se hodnoty v jednotlivých místnostech měly pohybovat následovně:

  • v kuchyni 18–20 °C,
  • v obývacím a dětské pokoji nebo pracovně 20–22 °C,
  • v ložnici 16–18 °C,
  • v koupelně 22–24 °C,
  • v chodbě 15–18 °C.

2. Nevypínejte topení

A nyní zboříme jeden velký mýtus. Mnozí lidé se domnívají, že ušetří, když budou topení vypínat – např. při odchodu do práce. Jestliže i vy poctivě otáčíte ventily na nulu, vězte, že své peněžence nijak významně nepomáháte. Vychladlý prostor totiž posléze musíte opět intenzivně vytápět, abyste se dostali zpět na potřebnou teplotu. A v takových chvílích výrazně navyšujete spotřebu. V nepřítomnosti nebo na noc proto raději byt nebo dům temperujte, a to na cca 15–17 °C.

3. Uvolněte místo před radiátory

Nebraňte cirkulaci tepla směrem do pokoje nevhodně umístěným nábytkem před radiátory. Stejně vadí i těžké záclony či závěsy. Postarejte se také o to, aby byla topidla čistá a bez nánosů prachu, které mohou zvyšovat spotřebu tepla o více než 8 %.

4. Větrejte rychle a intenzivně

Pokud si chcete dopřát čerstvý vzduch, udělejte průvan na přibližně 5–7 minut otevřením oken dokořán. Zapomeňte na půlhodinové větrání skrze malé ventilační škvíry, při kterém unikne spousta tepla a dojde k ochlazení místnosti, kvůli čemuž budete muset poté zase o to víc topit.

5. Zabraňte únikům tepla

Odhalte místa, kudy pouštíte teplo ven nebo naopak zimu zvenku dovnitř. Typicky jde o nedoléhající či špatně utěsněná okna nebo mezeru pod spodní hranou dveří. Akutně takový problém vyřešíte smotanými dekami či ručníky. Nebo zajděte do hobby marketu a kupte speciální zarážky a chrániče. Také se soustřeďte na to, abyste za sebou doma zavírali, např. když z obýváku odcházíte na toaletu.

Zkrouhněte účet za vytápění, ale i další činnosti spojené s provozem domácnosti. Stáhněte si zdarma e-book, který vám poradí, jak ušetřit ročně až tisíce korun.

Podobné příspěvky

Bez osvětlení se doma neobejdete. Ale právě spotřeba svítidel tvoří ve…

Pro přechod k jinému dodavateli elektřiny či plynu vás může motivovat…

Spotřeba energie ve velkém domě je složité téma. Čím topit, jak ohříva…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.