Carbounion rádce

Jak velké jsou zásoby uhlí v ČR? Přinášíme vám přehled!

27.8.2018

Uhlí má v České republice velký význam. Je jediným domácím energetickým zdrojem, jehož zásoby byly ještě nedávno odhadovány na 880 milionů tun. Razantní podíl na tomto množství má hnědé uhlí, tvoří totiž více než 90 % těchto rezerv. Dle odborníků nám jeho zásoby mají vydržet zhruba do roku 2050. Poté budeme muset hledat jiná řešení.

Bohužel trend, při němž je uhlí sice dostatek, ale těžby ubývá, dostihl i nás. Platí to zvláště pro černé uhlí. Došlo i na Polsko, které bývalo vyhlášenou uhelnou velmocí. Situace u severních sousedů už je tak daleko, že si začali dovážet uhlí z daleké Ameriky.

Jak je to u nás s hnědým uhlím

Produkce hnědého uhlí na tom není tak zle, i když bývalo lépe. V roce 2016 těžaři vytěžili 39,3 milionu tun, což je meziroční nárůst o 2,1 %.

Většina vytěženého hnědého paliva je spotřebována na výrobu tepla. Na tomto koloběhu jsou závislé více než 2 miliony domácností.

Doly pro těžbu hnědého uhlí v České republice
Doly pro těžbu hnědého uhlí v České republice

Hnědé uhlí se v Česku těží na těchto místech:

  • Sokolovská uhelná v sokolovském hnědouhelném revíru.
  • Severočeské doly (ČEZ) v severočeském hnědouhelném revíru.
  • Severní energetická a Vršanská uhelná (Seven Energy).

Nejbližší hnědouhelnou velmocí je Německo

My si stále hýčkáme svých 0,8 gigatuny hnědého uhlí. Na nedostatek hnědého uhlí si ale ještě dlouho nebudou muset stěžovat v Německu. Ve svých 3 obřích revírech mají zásobu ještě asi 40 miliard tun (40 gigatun).

Když se podíváme dál, máme co závidět. V Rusku zásoby hnědého uhlí dosahují 91 gigatun, v Austrálii 44 gigatun, v USA 31 gigatun.

Carbounion: Silný hráč, nejen řadový dodavatel

Vývozem hnědého uhlí se v Čechách zabývá také společnost Carbounion. Spolupráci navázal se Severočeskými doly, Mosteckou uhelnou a Sokolovskou uhelnou. S hnědým uhlím obchoduje na Slovensku, v Německu, Rakousku, Maďarsku, Slovinsku, Chorvatsku a v Polsku.

Od roku 1999 obchoduje Carbounion také s černým uhlím. Dováží ho z Ruska k nám. Bezesporu patří mezi jednu z nejvýznamnějších firem ve svém oboru.

Skupina Carbounion není jen o základní společnosti Carbounion Bohemia. Silného hráče na trhu s energiemi představuje ještě dalších 6 firem. Například Emeran 1860 patří mezi nejvýznamnější obchodníky s hnědouhelnými palivy na tuzemském trhu. Dodává je vybraným energetickým a průmyslovým podnikům.

Černé uhlí prožívá temnější časy

Zatímco těžba hnědého uhlí v České republice roste, u černého uhlí už tak zlaté časy neprožíváme. Potvrdilo to Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Jedinému producentovi černého topiva na našem území, kterým je těžební organizace OKD, teče do bot.

V roce 2016 se OKD vůbec nedařilo, společnost se téměř dotkla bankrotu kvůli svým silným ekonomickým problémům. Úpadek ji ale neminul. Některé doly OKD uzavírá, další to teprve čeká. Momentálně těží ročně kolem 6 milionů tun černého uhlí.

A bude hůř

Podle předsedy dozorčí rady Michala Kuči není výhled příliš optimistický. Postupně těžba klesne na 4 miliony tun, poté na 2,5 milionu tun… až skončí úplně. Posledním zavřeným dolem by měl být předběžně v roce 2023 Důl ČSM.

Doly pro těžbu černého uhlí v České republice
Doly pro těžbu černého uhlí v České republice

Doly pro těžbu černého uhlí na území ČR:

  • Důl ČSM – stále funkční.
  • Důl Karviná – vznikl sloučením Dolu Lazy a Dolu ČSA.
  • Důl Darkov – zde se čeká na ukončení činnosti, což by mělo nastat v letošním roce.
  • Důl Frenštát – je v tzv. konzervačním provozu.
  • Důl Paskov – mediální téma číslo jedna. Nefárá se tu, provoz definitivně končí. Už se čeká jen na studii vlivu na životní prostředí (EIA). Odborníci stále řeší plánované postupné zaplavení podzemí. Uhlí, které v Paskově zbude, bude muset ministerstvo průmyslu převést do nebilančních zásob.

Polsko vs. Česká republika: Jak jsou na tom zásoby?

Zásoby černého uhlí v české zemi se tenčí. Ani Polsko, které bylo vždy považováno za černouhelnou velmoc, na tom není úplně růžově. Ovšem rozhodně lépe než my. Polské zásoby černého uhlí dosahují zatím 20 miliard tun (včetně 44 % koksovatelného uhlí).

A zatímco v 70. letech 20. století bylo Polsko jedním z největších producentů černého uhlí na celém světě, v březnu loňského roku začalo dovážet uhlí z Ameriky. Na domácí půdě černé uhlí s vyšším obsahem síry míchají s domácím uhlím a vyvážejí – třeba i k nám do České republiky.

Z informací statistického úřadu vyplynulo, že Poláci v roce 2016 vytěžili 70,6 milionu tun černého uhlí, což bylo o 1,6 milionu tun méně než rok předtím.

Podobné příspěvky

Je tomu jen pár dní, co společnost One Energy & One Mobile ukončila do…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.