Carbounion rádce

Jaká svítidla vybrat do vaší firmy?

12.9.2017

Správnému výběru osvětlení se vyplatí věnovat zvýšenou pozornost, ať už provozujete kanceláře nebo výrobní prostory. Světla by na práci mělo být vždy dostatek. Osvětlení má vliv na výkon i náladu zaměstnanců. Jak tedy vybrat svítidla, aby si lidé ve vaší firmě nekazili oči nebo se jim nechtělo spát? A hlavně – jak za to co nejmíň utrácet?

Vyberte do své firmy správné osvětlení!

Zastaralé „edisonky“ nebrat

Klasické žluté žárovky Thomase Alvy Edisona se už dávno nevyplatí. Kromě krátké životnosti zpravidla nepřesahující 1000 hodin mají také zdaleka nejmenší využití elektrické energie. Na svícení jí využijí jen asi 8 %, zbytek vyplýtvají na teplo. Proto se nevyplatí ani přes nízkou pořizovací cenu.

Problém zčásti vyřešily halogenové žárovky, ale také ty už jsou v dnešní době přežité. Oproti klasickým mají přibližně dvojnásobnou životnost a uspoří 30 % energie. Novější technologie je ale ve všech ohledech předčí.

Které to jsou?

Úsporné kompaktní zářivky

Kompaktní zářivky mají životnost asi 16 000 hodin a a jsou až o 80 % úspornější než klasické žárovky. Ještě více ušetříte, pokud si pořídíte úsporné zářivky s funkcí stmívání. Ty umožňují přizpůsobit intenzitu světla vašim momentálním potřebám a denní době. Ztlumením klesne spotřeba energie na minimum.

Negativem kompaktních zářivek, lidově nazývaných „úsporné“, je obsah rtuti. Proto jsou podobně považovány za nebezpečný odpad a musí se správně zrecyklovat. Vysloužilé žárovky proto vždy odevzdejte na sběrná místa.

LED žárovky jako nejlepší volba

LED žárovkám pro komerční sektor umožňují normy životnost v rozmezí 35 000 až 50 000 hodin (u „běžných“ ledek do domácnosti je to asi 15 000 hodin). Ještě více ale potěší jejich spotřeba. Ta je až o 90 % menší než u klasických žárovek, a tedy úplně nejmenší ze všech.

LED žárovkám nevadí časté rozsvícení a zhasínání a na rozdíl od těch kompaktních se rozsvítí bez prodlevy okamžitě po sepnutí. Ačkoliv bývá jejich nákupní cena nejvyšší, už za první rok mohou ušetřit až několik set korun, a to i ve srovnání s „úspornými“ kompaktními zářivkami.

Tipy na osvětlení firem:

  • V kancelářských prostorách by kromě hlavního světla měl každý pracovní stůl mít vlastní lampičku.
  • Soustředěnost a pracovní náladu povzbudí studené denní světlo (LED žárovky s barvou světla nad 5000 K).
  • Toalety nebo chodby osvětlete studeným bílým světlem (4000 K).
  • Na toaletách firem s větším počtem zapomnětlivých zaměstnanců se může vyplatit senzor pohybu pro automatické rozsvícení a zhášení.

S výběrem vhodného osvětlení pro firemní prostory si nechte poradit od prodejce, který je schopen vám nabídnout odborný výpočet hladiny osvětlení. Na trhu je dnes velké množství moderních svítidel, které nejen plní svou funkci, ale také navíc dobře vypadají.

Posviťte si na účty za elektřinu

Výměna osvětlení za úsporné je jen jednou z mnoha možností, jak ušetřit za elektrickou energii. Efektivním řešením často bývá hlavně změna dodavatele. Spočítejte si v naší kalkulačce pro firmy, kolik byste právě vy uspořili měsíčně přechodem ke Carbounion.

Podobné příspěvky

Vaření někteří lidé bezmezně milují a jiní zas považují pouze za nutné…

Ať už vás doma, na chalupě či v kanceláři zahřívá jakýkoliv druh topid…

Bez osvětlení se doma neobejdete. Ale právě spotřeba svítidel tvoří ve…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.