Carbounion rádce

Kancelářská technika: jakou spotřebu mají přístroje ve vaší firmě?

9.10.2017

Pokud provozujete firmu, bez používání kancelářské techniky se v dnešní době neobejdete. Moderní způsob práce proto v každé společnosti polyká velké peníze za elektřinu. Víte, jakou spotřebu přístroje ve vaší firmě přibližně mají?

Dodržte několik zásad a ušetřete za energii v kanceláři.

Cena za hodinu práce v kanceláři

Při přibližné ceně 4 Kč za kWh (ilustrativní hodnota pro účely výpočtů) jsou průměrné hodinové výdaje za základní kancelářskou techniku asi následující:

 • stolní počítač: 0,32 Kč/hod (spotřeba 0,08 kWh),
 • monitor: 0,12 Kč/hod (spotřeba 0,03 kWh),
 • tiskárna: 0,06 Kč/hod (spotřeba 0,015 kWh),
 • notebook: 0,12 Kč/hod (spotřeba 0,03 kWh),
 • Wi-Fi router: 0,028 Kč/hod (spotřeba 0,007 kWh),
 • lampička: 0,08 Kč/hod (spotřeba 0,02 kWh).

Kolik vás stojí „provoz“ za zaměstnance?

Pokud tedy vezmeme v úvahu, že zaměstnanec používá stolní počítač s monitorem, připojením na Wi-Fi a v zimních měsících má celý den zapnutou lampičku, vyjde vás při úvazku 160 hodin měsíčně asi na 90 Kč za měsíc. A to ještě v případě, že nebude zároveň používat notebook nebo tiskárnu a Wi-Fi router i všechna ostatní zařízení pokaždé při odchodu z práce zcela vypne.

Ročně se potom částka může pohybovat minimálně okolo 1000 Kč. Pracuje-li v kanceláři více zaměstnanců, toto číslo dále narůstá.

Zkuste se schválně pustit do podobných výpočtů konkrétně pro svou firmu. Vychází vám na váš vkus zbytečně moc? Vhodnými opatřeními se můžete dostat na peníze mnohem nižší.

Jak snížit spotřebu elektřiny v kanceláři?

 1. Pokud se na delší dobu vzdálíte od svého počítače nebo notebooku, využívejte režimy spánku a hibernace. Startování z úplného vypnutí by po návratu např. z oběda spotřebovalo zbytečně mnoho energie.
 2. Odcházíte-li naopak z kanceláře domů, veškerá zařízení úplně vypněte.
 3. Napájecí adaptéry vyměňte za úspornější. Takzvané „zelené adaptéry“ jsou někdy i na solární pohon a spotřebu nemají prakticky žádnou.
 4. Netiskněte pokaždé, když se vám to hodí. Schraňujte si dokumenty na jedno místo v počítači a v průběhu dne nebo týdne si vyšetřete chvilku, kdy jich vytisknete více naráz.
 5. Pokud to lze, snižte jas monitoru nebo displeje o jeden či dva stupně. Hodně lidí má své monitory zbytečně a nešetrně přesvětlené.

Snižte své výdaje za energie změnou dodavatele. Na ročním vyúčtování za elektřinu se také projeví ceny vašeho dodavatele – rozdíly mohou být opravdu znatelné.

S Carbounion víte, do čeho jdete

Pokud si nejste jistí, zda se vám přechod k jinému dodavateli vyplatí, zkuste si možné úspory nezávazně spočítat na kalkulačce pro firmy od Carbounion. Některé firmy tak za elektřinu ušetří i tisíce korun ročně. Kolik změna dodavatele přinese vám?

Jak jinak můžete snížit výdaje za plyn a elektřinu ve své firmě? Stáhněte si náš e-book pro firmy a ušetřete!

Podobné příspěvky

Každodenní chod domácnosti znamená výdaje – především za teplo, vodu a…

Většina zařízení, která doma či v kanceláři běžně používáte, je vybave…

Vaření někteří lidé bezmezně milují a jiní zas považují pouze za nutné…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.