Carbounion rádce

Kdy mi přijde vyúčtování a jak ho mohu zaplatit?

4.4.2018

Už jste někdy zažili, že lidem ve vašem okolí přišlo vyúčtování za energie a vám dodavatel stále nic neposlal? Nebojte, vůbec to nemusí znamenat, že je něco špatně. V dnešním článku vysvětlíme, jak je to s termínem vyúčtování a jaké jsou následně možnosti platby.

Jak nejlépe zaplatit účty za elektřinu a plyn a vyhnout se tak problémům?

Termín vyúčtování se různí

Vyúčtování za elektřinu nebo plyn není závislé na roční době, ale na odečtu elektroměrů a plynoměrů. Termín odečtů se liší podle lokality a určuje jej provozovatel distribuční soustavy. Tím pádem ho neovlivní ani sám dodavatel energií. Následně se data zadávají do systému a teprve poté se vyúčtování rozesílá odběratelům.

Jako klienti Carbounion tedy můžete obdržet fakturu v lednu, stejně jako v červnu. Termín vyúčtování za energie byste ale měli mít uvedený v platebních podmínkách ve smlouvě. Odečty u vás by tím pádem měly probíhat každý rok ve stejnou dobu – to samé platí pro roční vyúčtování. Zálohové poplatky od vás ale dodavatel vyžaduje každý měsíc. Jak si s nimi nejlépe poradit?

Jak zaplatit vyúčtování za energie

Pravidelné měsíční vyúčtování za elektřinu nebo plyn je možné zaplatit hned několika způsoby. Poměrně nepraktické je placení složenek, při němž si musíte každý měsíc hlídat termín, ve kterém vyrazíte na poštu. O něco snazší alternativou je pravidelný bezhotovostní příkaz z běžného účtu – například pomocí internetového bankovnictví.

Nejjednodušší jsou ale případy, kdy se o vyúčtování každý měsíc vůbec nemusíte starat. To je možné provést povolením k inkasu, kdy si dodavatel v pravidelném termínu sám odečte částku z vašeho bankovního účtu. Podobně pohodlné je SIPO, do kterého lze zahrnout také například nájemné, pojistné, poplatky za telefon, televizi atd.

Pokud vám po ročním vyúčtování zůstane na faktuře nedoplatek, máte možnost jej zaplatit hotově složenkou nebo bezhotovostním platebním příkazem.

Máte k vyúčtování další dotazy?

Vyúčtování za energie není žádná věda. Jestliže ale nemáte v čemkoliv jasno, neváhejte se obrátit na naši Poradnu. Na vaše otázky k platbám i na jakékoliv jiné téma související s dodáváním elektřiny nebo plynu vám zde rádi co nejrychleji odpovíme.

Podobné příspěvky

Vaření někteří lidé bezmezně milují a jiní zas považují pouze za nutné…

Ať už vás doma, na chalupě či v kanceláři zahřívá jakýkoliv druh topid…

Bez osvětlení se doma neobejdete. Ale právě spotřeba svítidel tvoří ve…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.