Carbounion rádce

Měsíční zálohy na energie: 3 tipy pro jejich rozumné nastavení

20.1.2017

Určitě to znáte – otevřete obálku nebo e-mail s vyúčtováním za elektřinu či plyn a nestačíte se divit. Buď příjemným způsobem díky přeplatku, nebo zcela naopak kvůli tučnému nedoplatku. Takového nemilého překvapení se vyvarujete rozumně určenými zálohami, které plně reflektují vaše požadavky na bydlení či provoz kanceláře.

Prostřednictvím záloh „splácíte“ energie společnosti, která vám je dodává. Na konci roku (či po jinak vymezenou dobu) dojde ke kontrole reálné spotřeby a následnému zjištění, zda na její uhrazení zaslané platby stačily, nebo nikoliv. Poté dojde k vyměření nových částek na další období. Pokud vznikl přeplatek, zpravidla budou nižší než v období předchozím. U nedoplatku je potřeba počítat s navýšením.

  • Extrémy se nevyplatí

Možná už jste přemýšleli nad tím, že zálohy záměrně navýšíte, abyste měli jistotu a nemuseli řešit nedoplatek. Pamatujte ale na to, že nadměrně vysoké platby budou z rozpočtu ukrajovat v jistém ohledu zbytečně. Peníze, které pošlete navíc, můžete během roku využívat efektivněji, třeba ukládáním na spořicí účet. Obdobně nevýhodné je i „přiškrcení“ záloh, které povede k jedinému výsledku – že vše nakonec zaplatíte jednorázově, třeba i v řádech tisíců korun.

  • Výpočet jako základ

Z výše uvedených informací vyplývá jednoznačné doporučení, a to nastavit zálohy tak, aby se částka konečného vyúčtování lišila co nejméně. Jak toho dosáhnout, když je jasné, že dopředu nevíte, kolik elektřiny a plynu budete v následujících měsících potřebovat? Vycházejte z údajů za poslední rok či dva.

Pokud plánujete provozovat domácnost či firmu stejně bez jakýchkoliv razantních změn, např. v podobě používání většího počtu spotřebičů nebo výměnou zařízení za úspornější, určitě ani v dalším období nebudete mít spotřebu nikterak výrazně nižší či vyšší. Pak už stačí jen využít online kalkulačku a zjistit, jaká bude orientační cena plynu či elektřiny. Číslo, které vám vyjde, vydělíte 11 (vzhledem ke způsobu započítávání záloh) a máte objektivní náhled na výši plateb.

  • Změna je možná

Jestliže se vám nepozdává předepsaná výše záloh od dodavatele, můžete ho oslovit s žádostí o úpravu. Výše zálohových plateb by měla vycházet ze vzájemné dohody. Tuto možnost uvítáte třeba v situaci, kdy odjíždíte pryč na delší dobu a spotřeba tak bude nulová či zcela zanedbatelná. Nebo při plánovaném pořízení energeticky náročného přístroje, který ji navýší. S požadavkem se obracejte na zákaznické centrum dané společnosti.

Jak na to, aby příští rok byla vaše spotřeba energie nižší a vy si tak snížili zálohy? Poradí vám e-book, se kterým ušetříte až 5000 Kč ročně!

Podobné příspěvky

Vaření někteří lidé bezmezně milují a jiní zas považují pouze za nutné…

Ať už vás doma, na chalupě či v kanceláři zahřívá jakýkoliv druh topid…

Bez osvětlení se doma neobejdete. Ale právě spotřeba svítidel tvoří ve…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.