Carbounion rádce

Neoprávněný odběr energií se nevyplácí. Víte, kdy vám hrozí?

12.2.2018

Neoprávněný odběr se někteří lidé snaží využít jako způsob úspor za energie. Někdy se ale dotkne i těch, kteří začnou elektřinu nebo plyn odebírat načerno nechtěně. Podívejte se, jaké tresty se za něj udělují a co všechno ho může způsobit.

Dvakrát raději zkontrolujte, jestli máte veškeré dokumenty v pořádku a nečerpáte energie omylem načerno.

Za černý odběr hrozí vysoké pokuty i vězení

Neoprávněný odběr je trestným činem, za který se běžně udělují až desetitisícové pokuty nebo tresty odnětí svobody. Minimálně se pak „černí odběratelé“ vystavují riziku přerušení dodávky elektřiny nebo plynu a vymáhání případných škod. Jaké případy neoprávněného odběru elektřiny jsou nejčastější?

Odběr bez uzavřené smlouvy

Neoprávněný odběr mohou způsobit například zmatky při přechodu mezi dvěma dodavateli. Pokud se rozhodnete odstoupit od smlouvy s nově podepsaným dodavatelem a zároveň nezrušíte výpověď u toho stávajícího, dojde k ukončení smluv u obou dodavatelů a vy nemáte smluvně sjednány dodávky energií – rázem odebíráte energie načerno.

Elektřina a plyn výhodněji a bez obav

Změňte dodavatele energií bez obav z přerušené dodávky nebo právních problémů. Carbounion poskytuje trvale výhodné ceny elektřiny a plynu a vše potřebné zařídí za vás.

Odběr v rozporu s uzavřenou smlouvou

Do druhého kategorie patří typicky opakované neplnění platebních povinností, na základě kterého může váš dodavatel vypovědět smlouvu. Mezi neplatiče často sklouzávají lidé, kteří zrovna nemají dostatek peněz na účtu pro pravidelné zaplacení záloh nebo ročního vyúčtování. Pokud zjistíte, že vaše platba neproběhla, doporučujeme ihned řešit situaci s vaším dodavatelem.

Odběr bez měřicího zařízení

Nemusí se přitom jednat o zcela chybějící měřáky na odběrném místě. V praxi už byly odhaleny také případy, kdy se odběratelé pokusili napojit na elektřinu ještě před hlavním jističem, nebo dokonce k veřejnému rozvodu.

Poškozené měřicí zařízení

Stejně tak se nevyplácí přetáčení číselníku na mechanickém elektroměru nebo jiné pokusy o falšování a neoprávněné úpravy. Právní postihy hrozí majiteli elektroměru už při odhalení zfalšovaného nebo poškozeného zaplombování.

Neumožnění přístupu k měřicímu zařízení

Minimálně jednou ročně provádí dodavatel elektřiny nebo plynu odečet měřicího zařízení. Každý odběratel energií musí v tomto případě pověřenému zástupci dodavatele k elektroměru nebo plynoměru umožnit přístup. Neumožnění přístupu opakovaně a bez udání závažného důvodu může být ze zákona klasifikováno jako neoprávněný odběr.

Elektřina a plyn výhodněji a bez obav

Změňte dodavatele energií bez obav z přerušené dodávky nebo právních problémů. Carbounion poskytuje trvale výhodné ceny elektřiny a plynu a vše potřebné zařídí za vás.

Podobné příspěvky

Vaření někteří lidé bezmezně milují a jiní zas považují pouze za nutné…

Ať už vás doma, na chalupě či v kanceláři zahřívá jakýkoliv druh topid…

Bez osvětlení se doma neobejdete. Ale právě spotřeba svítidel tvoří ve…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.