Carbounion rádce

Průkaz energetické náročnosti budov: kdo ho potřebuje a k čemu slouží?

21.6.2017

O průkazu energetické náročnosti budov jste již možná slyšeli. Co přesně to ale je a jaký je jeho účel? Kde všude máte povinnost ho nechat zpracovat a ve kterých případech to naopak není potřeba? Vše se dozvíte v dnešním článku.

Máte vypracovaný průkaz energetické náročnosti budovy?

Průkaz energetické náročnosti je víceméně obdobou energetických tříd spotřebičů

Účel průkazu energetické náročnosti budov (PENB) je vyhodnocování provozu budovy po stránce energetických vlastností a nároků. Na průkazu je každá budova zařazena do jedné z energetických tříd na škále A – G. Hodnocena je veškerá energie potřebná pro provoz budovy, tedy od vytápění, přes ohřev vody, větrání, klimatizaci, chlazení až po svícení.

Průkazy energetické náročnosti budov slouží hlavně jako ochrana spotřebitele při koupi nemovitosti

Průkazy se nemusí zpracovávat pro celou budovu. Lze je zhotovit někdy jen pro část domu (např. obytné křídlo). Počínaje 1. 1. 2016 již nemají povinnost nechat průkaz zpracovat jen majitelé, ale také pronajímatelé bytů a nebytových prostor. Pokud se podíváme na průkaz energetické náročnosti podrobněji, pro běžného uživatele bude důležitější především jeho grafická část. Její součástí je několik stránek tabulek a výpočtů, a to včetně doporučených opatření ke snížení energetické náročnosti dané budovy.

Kdo je od povinnosti zpracovat průkaz osvobozen?

V několika případech lidé zpracovat průkaz nemusejí. Jedná se například o budovy s celkovou energeticky vztažnou plochou menší než 50 m2, budovy, které jsou kulturní památkou nebo se nacházejí v památkové rezervaci. Dále jsou od povinnosti osvobozeny budovy navrhnuté a v obvyklém případě užívané jako místa bohoslužeb a pro náboženské účely, stavby pro rodinnou rekreaci, které se využívají jen po část roku. Jejich odhadovaná spotřeba energie také musí být nižší než 25 % spotřeby energie v porovnání s potenciální celoroční spotřebou.

Průkaz není nutné zpracovávat pro průmyslové a výrobní provozy, dílenské provozovny a zemědělské budovy se spotřebou energie do 700 GJ za rok. Mít energetický průkaz nemusí mít domy postavené před rokem 1947, které neprošly zásadní rekonstrukcí. V tomto případě je však vyžadována písemná dohoda mezi kupujícím a prodávajícím a stavba spadne do nejhorší energetické třídy G.

Na kolik přijde průkaz energetické náročnosti finančně?

Jednotné ceny pro zpracování průkazu stanoveny nejsou. Záleží na konkrétním specialistovi a velikosti budovy. Obecně však lze říci, že zpracování a vydání přijde na několik tisíc korun. Průkaz vám bude platit dalších deset let v případě, že nebudete budovu přestavovat, rekonstruovat, ani zásadním způsobem renovovat.

Doufáme, že jste se v dnešním článku dozvěděli vše, co jste chtěli znát o průkazu energetické náročnosti budov. Není vám vše stále jasné nebo potřebujete poradit s úsporami za energie? Obraťte se na nás prostřednictvím naší poradny.

Podobné příspěvky

Náklady na vytápění a ohřev vody jsou jedny z nejvyšších výdajů každé…

V létě horko k padnutí, v zimě přetopeno a problémy s neustálým větrán…

Jen si vzpomeňte na své prarodiče, kteří ke svícení používali olejové…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.