Carbounion rádce

Rekuperace energie

13.3.2017

Slovo rekuperace vlastně znamená zpětné vychytávání energie. Nás ale bude zajímat především rekuperace tepelné energie a její využití v domácnostech. Jak rekuperace funguje a jak vám pomůže snížit energetické náklady? Je vhodná pro všechny, nebo jsou případy, kdy je lepší o ní ani neuvažovat? Čtěte dál, v dnešním článku se vše dozvíte.

Rekuperace energie: vyplatí se vám?

Rekuperace řeší dilema mezi větráním a tepelnou ztrátou

Princip rekuperace se využívá v řadě technických oborů, jeho výhod ale dnes využívá také mnoho domácností. Rekuperace totiž dokáže vyřešit známé dilema – jak větrat v zimě a zároveň nemít velké tepelné ztráty? Aby totiž větrání bylo skutečně hygienické, měli byste větrat alespoň hodinu v kuse. Během takové doby ale ztratíte spoustu tepla, což samozřejmě znamená i nutnost více topit, potažmo utrácet více peněz. Na druhou stranu, nevětrat vůbec je nezdravé a nehygienické.

Jak rekuperace funguje?

Principem rekuperace je řízené větrání pomocí vzduchotechnické jednotky. Zpětným ziskem tepla lze tepelnou výměnu provést bez velkých energetických ztrát. Dobré rekuperační jednotky dokáží při správné instalaci fungovat s účinností 90 %. Dokonce i v největších mrazech dokáží zajistit, aby vám do domácnosti proudil předehřátý vzduch o teplotě alespoň 18 °C. Rekuperační jednotky jsou ale užitečné i v letním období – do místnosti vám naopak vhání ochlazený vzduch a do jisté míry tedy nahradí klimatizaci.

Vzduchotechnická jednotka pracuje s tepelnou energií vzduchu odsávaného z interiéru. V zimním období využívá teplo z domácnosti k předehřevu venkovního chladného vzduchu, zatímco během léta využívá chladnější domácí vzduch k chlazení teplého venkovního. Předání tepla či chladu je poté zajištěno přes protiproudý výměník.

Rekuperace není všechno

Rekuperační systém najdeme v řadě domácností zabudovaný jako součást komplexního systému vzduchotechnických jednotek, které dále zajišťují úpravu venkovního vzduchu (vlhčení, ohřev, filtraci, chlazení). Filtraci vzduchu ocení nejen alergici a astmatici, také ostatním členům domácnosti se bude dýchat lépe. Běžnou součástí systému je dále odvod znehodnoceného vzduchu z koupelny či kuchyně.

Během zimy a léta můžete rekuperační jednotce pomoci k vyšší efektivitě instalací zemního výměníku tepla. Zemní výměník je v podstatě potrubí zakopané v nezámrzné hloubce, jehož účelem je v zimě pomáhat k ohřevu a v létě k ochlazení vzduchu.

Je rekuperace opravdu pro každého?

Důležitou informací je, že rekuperační systém se vyplatí nainstalovat jen v některých domech. Rozhodně je vhodné začít s rekuperací v případě, kdy chcete mít pasivní dům. Nízké tepelné ztráty a dobře fungující rekuperace vám umožní ušetřit za energii opravdu slušné částky. Rekuperaci se naopak nevyplatí instalovat ve starých domech s velkými tepelnými ztrátami a levným zdrojem vytápění (typicky dřevem z lokálních zdrojů), v takovém případě raději zůstaňte u starého dobrého větrání okny.

Doufáme, že vám článek pomohl ujasnit si, co to rekuperace je, jak funguje a zda je pro vás vhodná. Chcete se dozvědět více možností, jak doma ušetřit za energii? Stáhněte si zdarma náš e-book nabitý užitečnými tipy a radami.

Podobné příspěvky

V létě horko k padnutí, v zimě přetopeno a problémy s neustálým větrán…

Jen si vzpomeňte na své prarodiče, kteří ke svícení používali olejové…

Pod solární energií si možná představíte hlavně fotovoltaické elektrár…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.