Carbounion rádce

Rozdíl mezi dodavatelem a distributorem: Znáte ho?

3.5.2018

Vaříte oběd, zapnete rychlovarnou konvici k přípravě kávy, vyperete v pračce, pustíte si televizi, večer si rozsvítíte. Všechny tyto úkony už děláte automaticky. Zřejmě nikdo si v těchto chvílích neuvědomí, jakou cestu má za sebou elektřina, kterou k běžnému životu tolik potřebujeme. Prvním stanovištěm vaší elektrické energie je elektrárna. Z ní proudí rozsáhlou soustavou kabelů do rozvoden k distributorům. Od nich pak vedou další dráty k dodavatelům a k vám domů.

Je velký rozdíl mezi dodavatelem a distributorem elektrické energie a plynu. Přesto je řada lidí stále zaměňuje. Vysvětlíme vám podstatné rozdíly.

Znáte rozdíl mezi distributorem a dodavatelem elektřiny a plynu?

Distributora si nevyberete

Distributoři elektrické energie v České republice jsou pouze tři. Licenci k této činnosti mají od Energetického regulačního úřadu (ERÚ) jen E.ON Distribuce, ČEZ Distribuce a PREdistribuce. Za jaké ceny budou energie distribuovat, není na nich, ceny totiž reguluje ERÚ.

Sami si ovšem nevyberete, který ze tří jmenovaných dominantních distributorů na českém trhu bude právě váš. Každý z nich má totiž přidělenu distribuční oblast. Pokud nevíte, kdo má na starosti distribuci energií na vašem území, odteď už budete dokonale informováni.

  • ČEZ Distribuce zabírá území velké části ČR. Konkrétně zajišťuje distribuci energií v Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Středočeském, Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji.
  • E.ON Distribuce má na starosti jižní Čechy a jižní Moravu.
  • PREdistribuce je tu pro Prahu a město Roztoky u Prahy.

Výběr dodavatele je na vás

Malí, velcí, méně známí, populární z reklam… Dodavatelů elektrické energie a plynu je naopak obrovské množství. A je na každém jedinci, kterého si zvolí pro zásobování své domácnosti. Ale jak vybrat toho pravého? Poradíme vám.

  • Zjistěte si, jak dlouho je dodavatel na českém trhu.
  • Je dodavatel, o kterém přemýšlíte, stabilní? Má určitou tradici?
  • Pročtěte si, jaké obchodní podmínky čekají každého zákazníka.
  • Komunikuje obchodník se svými klienty? Má zákaznickou linku, zákaznický portál, online poradnu, kde rychle odpovídá na dotazy?
  • Jaké nabízí dodavatel ceny? Ideální je, když dodavatel na svých internetových stránkách nabízí klientům kalkulačku, která mu ihned spočítá všechny poplatky.

Konkrétně společnost Carbounion splňuje všechna uvedená kritéria na jedničku. Na trhu je již 20 let a založil ji Ing. Petr Paukner, který má velké zkušenosti v zahraničním obchodu s energetickými komoditami. Výhodou je, že Carbounion není pouhým dodavatelem, ale zná cestu elektrické energie od úplného začátku. Obchoduje s uhlím nejen v naší zemi, ale také v sousedním Slovensku, Německu, Rakousku, Maďarsku, Polsku, dále ve Slovinsku a Chorvatsku.

Carbounion patří mezi stovku nejúspěšnějších firem České republiky. Mezi jeho obchodní partnery patří ČEZ, E.ON Energie, Pražská energetika, Veolia Energie Kolín a řada dalších.

Komu hlásit problémy

Vypadl proud – kdo hned pomůže? V tomto případě není na místě volat dodavateli elektřiny. Přenos elektrické energie má na starosti distributor. Takže je to právě on, kdo řeší výpadky proudu, technické závady a obnovu dodávek elektrické energie v co nejkratším termínu. Stejně tak pán nebo paní, kteří vám přijdou odečítat stav elektroměru, jsou od distributora.

Podobné příspěvky

Vaření někteří lidé bezmezně milují a jiní zas považují pouze za nutné…

Ať už vás doma, na chalupě či v kanceláři zahřívá jakýkoliv druh topid…

Bez osvětlení se doma neobejdete. Ale právě spotřeba svítidel tvoří ve…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.