Carbounion rádce

Spočítejte si velikost hlavního jističe. Poradíme vám, jak na to

2.5.2017

Hlavní jistič je důležité zařízení, které zabraňuje přetížení vodičů nebo zkratu v případě překročení nastavené hodnoty odběru. Běžně jen najdeme ve skříňce před elektroměrem. Jaké hodnoty by ale měl hlavní jistič splňovat ve vaší domácnosti nebo firmě? V dnešním článku vám poradíme, jak si velikost hlavního jističe můžete jednoduše spočítat sami.

Ani málo, ani moc. Velikost hlavního jističe musí být tak akorát

Základním pravidlem při stanovení velikosti jističe je, že by měl přiměřeně vyhovovat spotřebičům zapojovaným do sítě. Příliš silný (předimenzovaný) hlavní jistič vám sice umožní připojit velké množství elektrospotřebičů, ale také znamená vyšší měsíční platby za kapacitu jističe, které je potřeba platit poskytovateli elektřiny.

S takovým jističem byste tedy každý měsíc zbytečně vyhazovali peníze. Se slabým sice ušetříte, ale připojíte k němu jen malé množství spotřebičů. Zapojit příliš slabý jistič také znamená vystavit se riziku případných výpadků.

Výpočet velikosti jističe je snadný

Pokud si chcete vypočítat velikost optimálního jističe sami, není na tom vlastně nic těžkého. Nejprve sečtěte celkový příkon všech spotřebičů ve vaší domácnosti. Tuto hodnotu najdete buď přímo na spotřebičích, nebo v jejich návodu k použití. Získanou hodnotu vydělte fázovým napětím vynásobeným hodnotou rozvodu.

Možná to zní trochu složitě, ale opravdu není – fázové napětí je dáno normou a v českých domácnostech je tedy 230 V. Za hodnotu rozvodu dosaďte buď 1, nebo 3, podle toho, jaký proud v domácnosti máte (buď jednofázový, nebo třífázový). Rovnice výpočtu je tedy jednoduchá (P je celkový příkon spotřebičů, U je fázové napětí a I označuje velikost proudu):

Velikost jističe: I = P / U

Například tedy máte součet příkonů 13 800 W a třífázový proud, dostanete jako výsledek 20. Výpočet bude vypadat následovně: 13 800 / (230 × 3). Zjistili jsme, že budete potřebovat jistič označený jako 3× 20 A, což je běžný typ pro domácnost s elektrickým ohřevem vody.

Vyplatí se vám jistič vyměnit?

V některých případech je výměna jističe v domácnosti užitečná. Je to především výměna jističe se zbytečně vysokými hodnotami za jistič „nižší“. Než k takové výměně přistoupíte, doporučujeme důkladně celou věc zkonzultovat s odborníkem.

Pokud byste totiž časem zjistili, že vám nový jistič nestačí, prodražila by se vám opětovná výměna ještě o poplatek za navýšení rezervovaného příkonu. Pokud se na nás obrátíte, rádi vám poradíme, zda se ve vašem případě výměna jističe vyplatí.

Další užitečné tipy najdete v našem e-booku 7 tipů, jak ušetřit víc než 5000 Kč ročně na elektřině. Pokud vás náš článek zaujal a chcete se o úsporách za energie více, stáhněte si celou knihu zdarma.

Podobné příspěvky

Náklady na vytápění a ohřev vody jsou jedny z nejvyšších výdajů každé…

V létě horko k padnutí, v zimě přetopeno a problémy s neustálým větrán…

Jen si vzpomeňte na své prarodiče, kteří ke svícení používali olejové…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.