Carbounion rádce

Spotřeba elektřiny ve středním bytě: Kolik spolyká elektrické topení a sporák a jak můžete ušetřit?

1.2.2017

Přemýšlíte, jestli v domácnosti vařit pomocí elektřiny, nebo plynu? Zajímá vás, jak výhodněji vytápět byt? V tomto článku se podíváme na to, jaké jsou průměrné výdaje za elektřinu ve středně velkém bytě. Zároveň vám poradíme, co udělat pro to, aby se vám podařilo o něco snížit účty za energie.

Příklad č. 1: Vaření

V bytě 2+kk o velikosti zhruba 60m2 žije mladá rodina, manželé a čtyřletý syn. Na elektrickém sporáku denně vaří oběd i večeři.

Průměrná spotřeba: 304 kWh = cca 1065 Kč

Doporučené změny:

Náklady na energii při vaření můžete snížit několika způsoby. Například potraviny rozmrazujte před samotným vařením, zkrátíte tak dobu přípravy a tím pádem i náklady na energii. Ušetřit můžete také tak, že plotnu vypnete ještě před skončením vaření, jelikož varné plochy zůstávají stále dostatečně teplé k dokončení pokrmu i po vypnutí plotny. Úplným základem, jak snížit náklady na energii, je používání pokličky při vaření. Tímto způsobem zabráníte tepelným ztrátám. Stejně tak vám energii ušetří správná velikost hrnce. Pokud má totiž hrnec třeba jen o 3 cm menší průměr než plotýnka, spotřeba energie se zvyšuje zhruba o 30 %. Za zvážení stojí také tlakový hrnec. Ten vám může uspořit až 50 % energie. Na škodu není ani strategické plánování. Můžete například uvařit větší množství jídla, které můžete konzumovat i druhý den.

Příklad č.2: Vytápění bytu

Ve středním bytě o velikosti 75m2 žijí dva dospělí a dvě dospívající děti. Většinu dne tráví mimo byt, v průměru asi 8 hodin. Elektřinu používají k vytápění.

Průměrná spotřeba: 1077 kWh/měsíc = cca 1500 Kč

Doporučené změny:

Spotřebu elektřiny pochopitelně zvyšuje nastavení vysoké teploty v bytě. Vhodnou regulací pomocí termostatů můžete ušetřit nemalou částku. Největší položkou spotřeby elektřiny je topení během zimního období. Snížit náklady na vytápění můžete jednoduše tak, že za radiátory umístíte tepelně izolační fólie. Díky tomu dojde ke zvýšení teploty v místnosti o 2–3 stupně. Vytápění elektřinou se doporučuje do staveb, které jsou energeticky úsporné a mají výbornou izolaci. V opačném případě vás tepelné ztráty mohou nemile překvapit na vašem vyúčtování. Energii můžete šetřit provedením tepelné izolace oken, kterými prochází až 50 % tepla. Zároveň můžete na okna pověsit závěsy ze silné látky. Kromě oken vyžadují izolaci také vstupní dveře, balkón a podlahové plochy.

Oba uvedené příklady pracují s orientačními hodnotami spotřeby, kterou může ovlivnit spousta faktorů. Záleží jak na návycích samotných obyvatel bytu, tak na stavu objektu. Uspořit se proto dá v několika směrech. Pokud se budete držet výše zmíněných doporučení, můžete ve výsledku ušetřit až tisíce korun. Výrazně ušetřit můžete také změnou dodavatele. Spočítejte si v naší kalkulačce, kolik můžete uspořit přechodem k nám!

Podobné příspěvky

Vaření někteří lidé bezmezně milují a jiní zas považují pouze za nutné…

Ať už vás doma, na chalupě či v kanceláři zahřívá jakýkoliv druh topid…

Bez osvětlení se doma neobejdete. Ale právě spotřeba svítidel tvoří ve…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.