Carbounion rádce

Spotřeba energií ve velkém bytě: co vás stojí plynový kotel a elektrický sporák?

13.2.2017

Na našich stránkách jste si již mohli přečíst příklady spotřeby energií v malém a středním bytě. Dnes se podíváme na velký byt, obývaný typickou rodinou, která používá plynový kotel a elektrický sporák. Jako vždy samozřejmě nezapomeneme na užitečné tipy, jak ušetřit.

Příklad č. 1: Vaření pro velkou rodinu

Představte si větší byt konfigurace 4+1 o rozloze 92 m2, ve kterém žije pětičlenná rodina: manželský pár a tři děti (a pes). Na elektrickém sporáku denně vaří oběd i večeři, jednou za čas také teplou snídani.

Měsíční spotřeba: 121 kWh = cca 425 Kč

Doporučené změny a tipy na úsporu:

V otázce vaření budou rady na úsporu energie obdobné jako u menších bytů. Rozdíl je nicméně v tom, že každou změnu k dobrému, kterou provedete, pocítíte patrně v konečném ročním zúčtování ještě intenzivněji. Důsledně tedy používejte u hrnců pokličky, potraviny před vařením rozmrazujte, jídlo klidně nechte na plotně nějakou dobu dojít – varná plocha sporáku je horká ještě pár minut po vypnutí. Rozhodně se vyplatí vařit ve velkém, ať nemusíte vařit každý den. Namísto ohřívání jídla na plotně jednoduše použijte mikrovlnku. V takto velké rodině je navíc už dobré opravdu hlídat plýtvání potravinami. Nakupujte jen tolik, kolik opravdu spotřebujete, ať zbytečně nic nevyhazujete a nemusíte vařit znovu.

Příklad č. 2: Vytápění a ohřev vody

Pro druhý příklad si můžeme vzít ještě o něco větší byt: 5+1 o velikosti 102 m2, ve kterém žije 6 spolubydlících ve věku 22–30 let. Využití energií bude velmi nepravidelné, protože někteří lidé tráví většinu času mimo byt (i celé dny), zatímco jiní chodí ven jen zřídka.

Průměrná měsíční spotřeba plynu na ohřev vody: 607 kWh = 443 Kč

Průměrná měsíční spotřeba plynu na vytápění: 1486 kWh = cca 1061 Kč

Doporučené změny a tipy na úsporu:

Základem úspor je samozřejmě dobrá izolace, a to nejen oken a dveří, ale i topení a obvodových plášťů. Pokud se byt nachází v přízemí, je dobré izolovat i podlahu, pokud naopak pod střechou, tak strop. Jak již bylo mnohokrát řečeno, sprchování šetří oproti koupání velké množství vody, což při tolika lidech na bytě rozhodně pocítíte. U velkých bytů se také rozhodně vyplatí myčka nádobí. Důležitá je správná i regulace topení. Předpokládejme, že spolubydlící budou obývat dohromady pět pokojů a uprostřed budou mít společnou kuchyň – v té není většinou třeba topit vůbec, vzduch se zde ohřeje jak vařením, tak teplem z okolních pokojů.

Toužíte po ještě vyšších úsporách? Chcete minimalizovat plýtvání energií? Stáhněte si zdarma e-book od Carbounion, se kterým ušetříte až 5000 Kč!

Podobné příspěvky

Zima letos ještě nekončí a právě v tomto období se nám do výdajů na by…

Neoprávněný odběr se někteří lidé snaží využít jako způsob úspor za en…

Ceny energií se na přelomu roku pravidelně mění a rok 2018 není výjimk…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku