Carbounion rádce

Spotřeba malého staršího domu: kolik zaplatíte za kotel na uhlí a plynový sporák?

27.2.2017

Spotřeba energií v domě je velké a komplikované téma. Čím topit, na čem vařit? Jaké změnit udělat, abyste ušetřili? V dnešním článku jsme se podívali na modelový příklad s menším starým domem, vytápěným kotlem na uhlí, kde se vaří na plynovém sporáku. Samozřejmě vám opět dáme pár tipů, jak vaše náklady snížit.

Příklad č. 1: Vaření

V malém domě 3+1 o užitné ploše 74 m2 žije tříčlenná rodina, manželský pár a dítě. Zemní plyn používají pouze na vaření.

Průměrná spotřeba plynu: 41 kWh měsíčně = cca 170 Kč

Doporučené změny:

Pokud na plynovém sporáku jen vaříte, budou naše tipy podobné, jako u předešlých příkladů, například toho se středním bytem. Kromě pokliček dejte pozor na správný výběr nádobí. Vyberte kvalitní hrnec s rovným dnem, zvažte také koupi tlakového hrnce. Nepoužívejte například menší hrnce, než je průměr plotýnky, došlo by ke zbytečným tepelným ztrátám. Pokud nemusíte, nepoužívejte troubu, u ní je spotřeba energie enormní. Používejte naopak varnou konvici všude, kde můžete, ohřev vody je v ní úspornější než na sporáku. A znovu opakujeme – vařte ve větším množství, abyste nemuseli sporák zapínat každý den.

Příklad č. 2: Vytápění

V menším třípokojovém přízemním domě o celkové užitečné ploše 59, 5 m2 žije bezdětný manželský pár. Dům vytápí pomocí kotle na uhlí.

Průměrná spotřeba uhlí: 219 kg měsíčně (počítáno průměrně za období celého roku, v zimním období bude hodnota samozřejmě vyšší) = cca 637 Kč

Doporučené změny:

Za prvé doporučujeme zateplit obvodový plášť i střechu. Především ve starších domech budou tepelné ztráty opravdu velké. Stejný problém působí okna – přes staré dřevěné rámy a netěsnící okna vám pravděpodobně spousta tepla z domu uniká. Zateplení a výměna oken sice není nejlevnější záležitostí, ale stojí za to a vrátí se vám během několika málo let. Vždy se vyplatí vyměnit starší kotel za novější. Zde nezáleží na tom, jestli topíte uhlím, nebo plynem, novější kotle budou energeticky efektivnější. Místnosti nepřetápějte. V obývacím pokoji stačí teplota 21 °C, v ložnici cca 19 °C.

Kromě zmíněných základních změn můžete přidat také pár nepovinných „zlepšováků“. Zvažte instalaci solárních kolektorů – ty sice nepracují po celý rok, ale dokáží nahradit až 70 % ohřevu vody. Vzhledem k vyšším pořizovacím nákladům kolektorů se ale vyplatí spíše v případě, pokud ohříváte například i vodu do bazénu. Vyplatí se také instalace tepelného čerpadla, do kterého sice musíte investovat nemalé částky, ale časem vám pomůže ušetřit.

Oba příklady jsou samozřejmě jen modelové. Je mnoho faktorů, které mohou spotřebu energie změnit, například počet obyvatel, roční období, počet hodin, které obyvatelé v domě stráví, stav a typ používané technologie a podobně. Doufáme ale, že vám naše rady pomohly v orientaci ve způsobech, jak ušetřit. Pokud si stále nejste jisti, jak snížit své náklady za energii v domácnosti, vstupte do naší poradny, rádi vám pomůžeme.

Podobné příspěvky

Vaření někteří lidé bezmezně milují a jiní zas považují pouze za nutné…

Ať už vás doma, na chalupě či v kanceláři zahřívá jakýkoliv druh topid…

Bez osvětlení se doma neobejdete. Ale právě spotřeba svítidel tvoří ve…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.