Carbounion rádce

Spotřeba plynu v malém bytě: kolik spolyká plynový kotel či sporák a jak lze ušetřit?

27.1.2017

Vařit, vytápět a ohřívat vodu s pomocí elektřiny, nebo plynu? To je věčné téma ve světě energií pro domácnosti. V tomto článku se podíváme na to, jaké průměrné výdaje přináší zemní plyn v menším bytě. A zároveň i poradíme, co lze udělat pro to, aby se účty o něco snížily.

Příklad č. 1: ohřev vody a vytápění – 2 osoby

V garsonce okolo 30 m2 ve starším panelovém domě žijí dva lidé, aktivní mladý pár. Pomocí plynového kotle ohřívají vodu a vytápějí. Každý den jsou zhruba 10 hodin mimo byt a během této doby jen temperují. Nemají myčku a v koupelně využívají vanu.

  • Průměrná spotřeba plynu na ohřev vody: 260 kWh/měsíc = cca 364 Kč
  • Průměrná spotřeba plynu na vytápění: 225 kWh/měsíc = cca 315 Kč

Doporučené změny

Vyplatilo by se zvážit pořízení myčky, která kromě energie šetří i čas. Velké plýtvání přináší i každodenní napouštění vany, při kterém dochází k ohřívání cca 100 litrů vody a následně ještě dalšího množství na závěrečné smytí pěny. Není ale nutné hned rekonstruovat koupelnu a vybudovat sprchový kout, mnohdy stačí jen pořídit zástěnu a sprchovat se. Co se týče tepla, existuje celá řada způsobu, jak snížit spotřebu energie na vytápění. Velké úspory zajistí např. výměna starých nedoléhajících oken za moderní a funkční a také zateplení obvodového pláště.

Příklad č. 2: vaření – 4 osoby

V bytě 2+kk o rozloze 48 m2 žije čtyřčlenná rodina, dva dospělí a dvě děti ve věku 4 a 6 let. Mají plynový sporák, na kterém denně vaří oběd i večeři. Několikrát do týdne pečou v troubě.

  • Průměrná spotřeba plynu při vaření: 90 kWh/měsíc = cca 126 Kč

Doporučené změny

Náklady na energie spotřebovávané při vaření lze snížit různými způsoby. V prvé řadě je potřeba striktně používat pokličky. Dále je vhodné ohřívat jídlo v mikrovlnné troubě, nikoliv na sporáku. Vítaného pomocníka představuje i zbytkové teplo. Stačí vypnout spotřebič o 5 minut dříve a nechat pokrm tzv. „dojít“ v rozpáleném hrnci. Obdobné opatření platí i pro troubu, u které je třeba udržovat čisté sklo, aby nebylo nutné kvůli kontrole neustále otvírat dvířka. Přípravu urychlí (a tedy zlevní) i tlakový hrnec. Taktéž strategický přístup přinese úsporu. Místo každodenního vaření příloh je možné chystat větší množství naráz.

V modelových příkladech jsme uvedli orientační hodnoty spotřeby, na kterou má vliv spousta faktorů. Nezáleží jen na návycích obyvatel, ale i na stavu daného objektu. Případné úspory je tak možné realizovat v různých směrech. Konečná ušetřená částka pak může dosáhnout až tisíců.

Vyzkoušeli jste naše tipy, ale stále máte pocit, že platíte příliš? Řešením může být též změna dodavatele – spočítejte si, kolik ušetříte jeho změnou!

Podobné příspěvky

Vaření někteří lidé bezmezně milují a jiní zas považují pouze za nutné…

Ať už vás doma, na chalupě či v kanceláři zahřívá jakýkoliv druh topid…

Bez osvětlení se doma neobejdete. Ale právě spotřeba svítidel tvoří ve…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.