Carbounion rádce

Spotřeba plynu v malém bytě: kolik spolyká plynový kotel či sporák a jak lze ušetřit?

27.1.2017

Vařit, vytápět a ohřívat vodu s pomocí elektřiny, nebo plynu? To je věčné téma ve světě energií pro domácnosti. V tomto článku se podíváme na to, jaké průměrné výdaje přináší zemní plyn v menším bytě. A zároveň i poradíme, co lze udělat pro to, aby se účty o něco snížily.

Příklad č. 1: ohřev vody a vytápění – 2 osoby

V garsonce okolo 30 m2 ve starším panelovém domě žijí dva lidé, aktivní mladý pár. Pomocí plynového kotle ohřívají vodu a vytápějí. Každý den jsou zhruba 10 hodin mimo byt a během této doby jen temperují. Nemají myčku a v koupelně využívají vanu.

  • Průměrná spotřeba plynu na ohřev vody: 260 kWh/měsíc = cca 364 Kč
  • Průměrná spotřeba plynu na vytápění: 225 kWh/měsíc = cca 315 Kč

Doporučené změny

Vyplatilo by se zvážit pořízení myčky, která kromě energie šetří i čas. Velké plýtvání přináší i každodenní napouštění vany, při kterém dochází k ohřívání cca 100 litrů vody a následně ještě dalšího množství na závěrečné smytí pěny. Není ale nutné hned rekonstruovat koupelnu a vybudovat sprchový kout, mnohdy stačí jen pořídit zástěnu a sprchovat se. Co se týče tepla, existuje celá řada způsobu, jak snížit spotřebu energie na vytápění. Velké úspory zajistí např. výměna starých nedoléhajících oken za moderní a funkční a také zateplení obvodového pláště.

Příklad č. 2: vaření – 4 osoby

V bytě 2+kk o rozloze 48 m2 žije čtyřčlenná rodina, dva dospělí a dvě děti ve věku 4 a 6 let. Mají plynový sporák, na kterém denně vaří oběd i večeři. Několikrát do týdne pečou v troubě.

  • Průměrná spotřeba plynu při vaření: 90 kWh/měsíc = cca 126 Kč

Doporučené změny

Náklady na energie spotřebovávané při vaření lze snížit různými způsoby. V prvé řadě je potřeba striktně používat pokličky. Dále je vhodné ohřívat jídlo v mikrovlnné troubě, nikoliv na sporáku. Vítaného pomocníka představuje i zbytkové teplo. Stačí vypnout spotřebič o 5 minut dříve a nechat pokrm tzv. „dojít“ v rozpáleném hrnci. Obdobné opatření platí i pro troubu, u které je třeba udržovat čisté sklo, aby nebylo nutné kvůli kontrole neustále otvírat dvířka. Přípravu urychlí (a tedy zlevní) i tlakový hrnec. Taktéž strategický přístup přinese úsporu. Místo každodenního vaření příloh je možné chystat větší množství naráz.

V modelových příkladech jsme uvedli orientační hodnoty spotřeby, na kterou má vliv spousta faktorů. Nezáleží jen na návycích obyvatel, ale i na stavu daného objektu. Případné úspory je tak možné realizovat v různých směrech. Konečná ušetřená částka pak může dosáhnout až tisíců.

Vyzkoušeli jste naše tipy, ale stále máte pocit, že platíte příliš? Řešením může být též změna dodavatele – spočítejte si, kolik ušetříte jeho změnou!

Podobné příspěvky

V minulém článku jsme vás seznámili s tím, jak funguje rekuperace a ko…

LED žárovky jsou řadě lidí trnem v oku. Panuje vůči nim hodně předsudk…

Pokud patříte mezi ty, jimž začátkem topné sezóny vyrazí pot na čele z…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.