Carbounion rádce

Spotřeba středního domu: Jak je na tom tepelné čerpadlo a elektrické topení?

20.3.2017

V minulém článku jsme se podívali na malý dům, spotřeba energie ve větším domě je již téma na další úvahu. Populární možností vytápění domu je v současnosti instalace tepelného čerpadla. Mnoho lidí ale také nedá dopustit na „starou dobrou“ elektřinu. Jak tedy vycházejí náklady ve skutečnosti? Která možnost se vyplatí pro jaký typ domu? Podívejme se teď společně na konkrétní příklady nákladů při topení čerpadlem nebo elektrickým topením.

Kolik energie spolyká střední dům s tepelným čerpadlem či topením?

Příklad č. 1: Tepelné čerpadlo

V rodinném domě se 7 obytnými místnostmi a celkovou užitnou plochou 147,3 m3 žije rodina se 3 dětmi. Dům je vytápěn tepelným čerpadlem typu země/voda, které také ohřívá vodu v domácnosti.

Průměrná spotřeba paliva: 311 kWh měsíčně = 1673 Kč

Doporučené změny: Tepelná čerpadla se obecně vyplatí v nových rodinných domech nebo dobře zrekonstruovaných a zateplených starších objektech. Nevýhodou tepelného čerpadla je vyšší počáteční investice – dobře nainstalované tepelné čerpadlo v dobře zatepleném domě je ale velmi úsporné a zaplatí se průměrně během 8 let.

Aby se vám provoz tepelného čerpadla skutečně vyplatil, je nutné dodržet několik tepelných zásad. Uvědomte si, že ohřev teplé vody se realizuje také tepelným čerpadlem, ale bojler musí mít většího topného hada (doporučuje se asi 2 m2). Teplá voda se vám čerpadlem ohřeje na maximálně 45 °C, což je ale dost i na napuštění vany.

Pokud chcete, aby se vám čerpadlo brzy zaplatilo, doporučujeme do něj neinvestovat více než 150 000 Kč (bez DPH), a to včetně veškerého příslušenství, materiálu, bojleru, elektroinstalace a podobně. Do podlahového topení nebo radiátorů by při venkovní teplotě -15 °C nemělo jít teplo překračující 45 °C (v ideálním případě spíše 35 °C).

Příklad č. 2: Elektrické topení

Ve středním domě s osmi pokoji a celkovou užitnou plochou 139,5 m2 žijí manželé s 1 dítětem a prarodiči. Elektřina jim slouží k vytápění domu a ohřevu vody.

Průměrná spotřeba elektřiny: 837 kWh měsíčně = cca 2844 Kč

Doporučené změny: Na první pohled stojí vytápění elektřinou podstatně více než vytápění tepelným čerpadlem z prvního příkladu. Abychom dostali opravdu férové srovnání, bylo by ale třeba vzít v úvahu také počáteční investice a provozní náklady (opravy a podobně) obou systémů. Náklady na pořízení a instalaci elektrického topení jsou zhruba třetinové, podobně jako náklady na údržbu. Nízké pořizovací a servisní náklady vyvažují dražší ceny za topení elektřinou.

Topení elektřinou se nejvíce vyplatí v nízkoenergetických, dobře izolovaných stavbách, které nepřekračují spotřebu energie 15–50 kWh/m² za rok. V takových podmínkách lze hovořit až o polovičních nákladech ve srovnání s naším příkladem. Ve starých stavbách, neodpovídajících aktuálním normám, se topení elektřinou naopak většinou bolestně prodraží. Dále můžete během provozu ušetřit chytrou regulací termostatů (není třeba naplno vytápět všechny místnosti), šetrným svícením a používáním nízkoenergetických spotřebičů. Dobrou volbou může být také zvážení podlahového topení – sice to není ani tak otázka úspor, ale je to elegantní řešení, které navíc umožňuje vytápět každou místnost rovnoměrně a lépe regulovat teplotu v různých místnostech v domě.

Doufáme, že vám náš článek pomohl lépe se zorientovat ve výhodách a nevýhodách způsobů vytápění domu. Chcete ušetřit ještě více? Stáhněte si užitečný e-book zdarma, se kterým můžete ušetřit tisíce korun ročně!

Podobné příspěvky

Vaření někteří lidé bezmezně milují a jiní zas považují pouze za nutné…

Ať už vás doma, na chalupě či v kanceláři zahřívá jakýkoliv druh topid…

Bez osvětlení se doma neobejdete. Ale právě spotřeba svítidel tvoří ve…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.