Carbounion rádce

Spotřeba velkého domu: na kolik přijde plynové topení a bazén?

15.5.2017

Spotřeba energie ve velkém domě je poměrně složité téma. Čím topit, jak ohřívat vodu, jaký materiál má nejlepší tepelné vlastnosti? Každé rozhodnutí je náročné a bude mít velký vliv na celkové úspory či ztráty. V dnešním článku se podíváme na modelový příklad velkého domu, ve kterém se topí plynem a vyhřívá se jím také voda v bazénu.

Příklad č. 1: plynové topení

V domě 7+kk o užitné ploše 222 m2 bydlí šestičlenná rodina. Na vytápění domu a ohřev vody používají plynový kotel.

Průměrná spotřeba plynu: 1200 kWh měsíčně = cca 4295

Doporučené změny:

Jednou z výhod zemního plynu je jeho pohodlné ovládání a rychlé vytápění. Jednoduše zapnete kotel a za chvíli máte doma teplo. Topení plynem je navíc také celkem ekologické. Kvůli vyšší ceně plynu byste ale měli určitě věnovat pozornost také důkladnějšímu zateplení domu, a to včetně výměny starých oken za nové a pořízení modernějších a úspornějších spotřebičů. Nevýhodou plynových kotlů může být pro někoho také nutnost pravidelného servisu.

Kromě známých plynových kotlů existují dále také kotle kondenzační, které dokáží zužitkovat i teplo spalin. Jejich cena je ve srovnání s klasickými typy vyšší zhruba o polovinu, výhodou je ovšem výrazně nižší spotřeba energie – asi o 20–30 %. O kondenzačních kotlích vám doporučujeme uvažovat především v případě, že je váš dům vybaven teplovodním podlahovým vytápěním.

Náklady na topení (nejen plynem) lze také snížit pořízením rekuperační jednotky. V případě velkého a dobře izolovaného domu se vám taková investice určitě vyplatí. Rodinný dům lze vybavit ventilačním systémem s rekuperací tepla, což umožní větrat bez tepelných ztrát. Kromě úspory je takový vzduch i zdravější, což potěší nejen alergiky a astmatiky.

Příklad č. 2: bazén

V domě 6+1 o celkové užitné ploše 198 m2 bydlí pětičlenná rodina. Kotel se zemním plynem využívají také na vytápění bazénu na zahradě.

Průměrná spotřeba plynu (za vytápění domu, ohřev vody + vytápění bazénu): 1371 kWh měsíčně = cca 4500

Doporučené změny:

Při ohřívání vody v bazénu je především důležité zamezit odpařování, jinak je třeba počítat s velkými ztrátami. Doporučujeme tedy zakrýt bazén (nejlépe solární) plachtou vždy, když jej zrovna nepoužíváte. Za zvážení také v současné době stojí investice do tepelného čerpadla, které ve většině případů topí úsporněji než plynový kotel.

Oba výše uvedené příklady jsou samozřejmě jen modelové a slouží pro ilustraci možných nákladů při zvoleném způsobu energetického vybavení domácnosti. Přesto doufáme, že vás náš článek inspiroval a pomohl snížit náklady za dodávky energie.

Máte k tématu co říct? Přispějte na fórum.

Podobné příspěvky

V minulém článku jsme vás seznámili s tím, jak funguje rekuperace a ko…

LED žárovky jsou řadě lidí trnem v oku. Panuje vůči nim hodně předsudk…

Pokud patříte mezi ty, jimž začátkem topné sezóny vyrazí pot na čele z…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.