Carbounion rádce

Úsporné osvětlení pro domácnost i na pracoviště: Jak svítit co nejlevněji?

6.12.2017

Svítit, či nesvítit? To není až tak složitá otázka, pokud ovšem za svícení nemáte zbytečně vysoké výdaje. Přečtěte si článek o úsporných světelných zdrojích a třeba zjistíte, že je možné žít ještě levněji.

Výběrem žárovky ušetří velkou část nákladů za elektřinu.

Proč nejsou „klasické“ žárovky úsporné?

„Žluté“ žárovky Thomase Alvy Edisona vydají největší podíl energie na teplo – na světlo se jí přemění jen asi 8 %. Pokud tedy žárovkou nepoužíváte jako tepelný zdroj třeba do terária, v porovnání s novějšími technologiemi se tento typ absolutně nevyplatí.

Ani životnost zpravidla nepřesahující 1 000 hodin dnes v záplavě konkurence moc neuspěje, proto „edisonky“ postupně vyklízejí pole. Jak lze naopak svítit levně a navíc ekologicky šetrně?

4 tipy na úsporné svícení

Kompaktní žárovky

Kompaktním žárovkám se někdy lidově říká „úsporné“. Pravdou je, že když byly začátkem osmdesátých let minulého století představeny veřejnosti, znamenaly oproti klasickým žárovkám velký krok dopředu. Jejich spotřeba může být až o 80 % nižší a životnost naopak až šestnáctkrát vyšší.

Trochu na obtíž byla jistá časová prodleva, než se po zapnutí spínače naplno rozsvítily, a také jejich nevhodnost pro časté spínání nebo krátkodobé svícení. S vývojem novějších technologií ale docházelo v těchto oblastech v průběhu let ke zlepšení.

Výraznějším negativem kompaktních zářivek tak zůstává hlavně obsah rtuti. Pokud se zářivky nezlikvidují ekologicky a skončí v běžném směsném odpadu, unikající rtuť může výrazně ohrozit životní prostředí. A spoléhat se na zodpovědnost lidí je v případě recyklace bohužel stále velmi ošidné.

Kompaktní žárovky – shrnutí:

  • až o 80 % úspornější než klasické,
  • životnost 16 000 hodin,
  • v posledních letech klesající časová prodleva.

Halogenové žárovky

Žárovky plněné halogenovým plynem se podobně jako ty klasické při svícení rozpalují do poměrně velmi vysokých teplot. To se hodí mít na paměti hlavně kvůli případnému nebezpečí požáru nebo popálení.

Halogenové žárovky vydávají příjemné bílé světlo. Jsou asi o 30 % úspornější než klasické a mají také delší životnost. Ani v jednom z parametrů tedy nejsou na takové úrovni jako třeba kompaktní žárovky, ale na rozdíl od nich se rozsvítí okamžitě a nevadí jim větší počet svítících cyklů.

Z těchto důvodů se hodí hlavně na místa, kde trávíte minimum času a spíše tam častěji rozsvítíte a znovu zhasnete (sklepy, schodiště, kůlny).

Také vysloužilé halogenové žárovky jsou považovány za nebezpečný odpad, a proto je třeba je vrátit do obchodu nebo odevzdat do sběrného dvora.

Halogenové žárovky – shrnutí:

  • o 30 % úspornější než klasické,
  • životnost 2 000 hodin,
  • nejsou tak výhodné jako kompaktní ani „ledky“.

LED žárovky

Nejúspornější technologií současnosti je ta, která používá takzvané „světlo vyzařující diody“ (LED). LED žárovky pro domácnost mají oproti klasickým asi sedminásobnou úsporu energie a životnost kolem 15 000 hodin, pokud se používají v domácnosti. Žárovky určené pro výrobu mohou mít životnost dokonce 35 000 až 50 000 hodin. Na trhu jsou k dispozici LED žárovky s odolnějším krytem určené do exteriéru.

Ledky se rozsvítí bez prodlevy, svítí s velkou účinností vzhledem k jejich výkonu a nevadí jim časté zapínání a vypínání. Hodí se k osvětlení obytných místností, kuchyní i pracoven. Všech jejich výhod využijete také ve výrobě nebo na jiném pracovišti, kde pracovní atmosféru podpoří hlavně chladnější odstíny světla. Vybírat je možné nejen podle barvy světla, ale také světelného toku, který vyjadřuje intenzitu svícení.

Odrazovat může vyšší pořizovací cena, která by se ale měla vrátit během několika měsíců. Při vysokých teplotách však může dojít k jejich selhání, v souvislosti s LED žárovkami se také objevily některé zvěsti o jejich blikání nebo negativním vlivu na lidské zdraví. Pokud ale nezakoupíte nejlevnější žárovky pochybného původu, nic takového vám nehrozí.

LED žárovky – shrnutí:

  • až o 90 % úspornější než klasické,
  • životnost – pro domácnost 15 000 hodin, pro výrobu 35 000 až 50 000 hodin,
  • vyšší pořizovací cena, ale celkově ze všech nejúspornější.

Solární svítidla

Solární energií napájená svítidla jsou šancí, jak svítit nezávisle na elektrárně, a tedy zadarmo. Zatím jsou stále populární spíš venkovní solární lampičky na zahradu, šanci si s nimi zasvítit ale máte i v interiéru.

Jedná se například o přenosné LED žárovky propojené přes přívodní kabel s vlastním solárním panelem. Závislost na slunečních paprscích může výrazně ovlivnit jejich spolehlivost, pro nadšence do ekologie a obnovitelných zdrojů ale může jít o zajímavou alternativu.

Když nevíte, řiďte se energetickými štítky

Pokud si nejste jistí, jak je to s energetickou náročností žárovky, všímejte si povinných energetických štítků. Na těch musí být uvedená spotřeba v kWh za 1 000 hodin a hlavně energetická třída.

Nejvíce úspornou energetickou třídou je A++, do které spadají ty nejefektivnější LED žárovky. Na opačném pólu se nachází energetická třída E, do které patří klasické žárovky. Světelné zdroje třídy E se ale od roku 2012 nesmí vůbec umisťovat na trh!

Ještě levněji s Carbounion

Vybavit domov nebo pracoviště úsporným osvětlením je dobrým krokem, jak výrazně ušetřit za elektřinu. Ještě více potom můžete snížit své náklady změnou dodavatele. Některé domácnosti šetří i 3 000 korun ročně s Carbounion. Spočítejte si v kalkulačce, kolik byste s námi mohli uspořit vy.

Podobné příspěvky

Vaření někteří lidé bezmezně milují a jiní zas považují pouze za nutné…

Ať už vás doma, na chalupě či v kanceláři zahřívá jakýkoliv druh topid…

Bez osvětlení se doma neobejdete. Ale právě spotřeba svítidel tvoří ve…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.