Carbounion rádce

Víte, jak číst data z elektroměru a plynoměru?

19.3.2018

Umět si přečíst data z elektroměru nebo plynoměru je jedním ze způsobů, jak mít své finance pod kontrolou. Využijete je nejen při samoodečtu, ale také pro vlastní účely. Víte, která by vás měla zajímat?

Kontrolujte si stav měřičů po celý rok a zjistěte, jakou máte spotřebu.

Pokud v době odečtu elektřiny nebo plynu nemůžete pracovníkovi dodavatele umožnit přístup k měřicímu zařízení, nezbude vám nic jiného, než provést tzv. samoodečet a potřebné údaje zjistit sami. Kontrolovat elektroměr a plynoměr se vám ale vyplatí průběžně během celého roku pro lepší přehled o spotřebě. Pojďme se nyní podívat, jak správně na to.

Jak číst elektroměr

Elektroměry mohou být dvojího typu – mechanické a statické digitální. Oba měřiče se od sebe liší, podstatné jsou ale vždy pouze tyto číselné údaje: výrobní číslo, evidenční číslo a jeden až dva údaje o spotřebě.

  • Výrobní číslo elektroměru

Výrobní číslo začíná zkratkou No, Nr nebo N. Najdete ho v dolní polovině elektroměru a uvedené je také v ročním vyúčtování.

  • Evidenční číslo

Dalším číselným údajem, který musí souhlasit s fakturou, je evidenční číslo elektroměru. To se zpravidla nachází pod výrobním číslem.

  • Spotřeba elektrické energie

Stav spotřeby elektřiny je uveden jako šestimístné číslo s jedním číslem za desetinnou čárkou navíc. Pokud odečítáte elektřinu pro potřeby dodavatele, opište pouze část bez červeného desetinného místa.

Z elektroměru opište pouze čísla před desetinnou čárkou.

Dvoutarifní elektroměry mají zvlášť číselník pro vysoký a nízký tarif (tzv. „noční proud“). Vysoký tarif se odečítá v horním číselníku a označuje se V, 1, T1, I apod.; nízký tarif najdete v dolním číselníku s označením N, 2, T2, II apod.

Jak číst plynoměr

V případě plynoměru je samoodečet ještě o něco jednodušší – zajímají vás pouze dva údaje, kterými jsou výrobní číslo a stav plynoměru.

  • Výrobní číslo plynoměru

Výrobní číslo plynoměru je 9- až 12místné číslo, které najdete vedle označení No nebo Nr. Číslo plynoměru najdete i ve faktuře za plyn.

  • Stav plynoměru

Spotřeba plynu je znázorněna jediným měnícím se číselníkem na plynoměru. Při samoodečtu uvádějte vždy pouze celé číslo před desetinnou čárkou.

U plynoměru neopisujte poslední 3 desetinná čísla.

Snižte spotřebu své domácnosti

Roční vyúčtování za elektřinu nebo plyn často nebývá zrovna důvodem k radosti, vždycky ale může být lépe. Pomocí několika chytrých kroků z e-booku Spotřeba českých domácností můžete své výdaje snížit až o tisíce korun ročně. Stáhněte si e-book zdarma a dostaňte svou spotřebu pod kontrolu.

Podobné příspěvky

Vaření někteří lidé bezmezně milují a jiní zas považují pouze za nutné…

Ať už vás doma, na chalupě či v kanceláři zahřívá jakýkoliv druh topid…

Bez osvětlení se doma neobejdete. Ale právě spotřeba svítidel tvoří ve…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.