Carbounion rádce

Víte, jaká je cena za 1 kWh elektřiny?

23.12.2016

Cenu elektřiny tvoří několik složek. Jako odběratelé tak neplatíte pouze spotřebu samotné „suroviny“, ale i daň, distribuci nebo různé systémové služby. Přečtěte si, co všechno se do částek, které vidíte na fakturách, promítá, kolik stála 1 kWh elektřiny v roce 2016 a zda se předpokládá zdražování či naopak zlevňování.

Co ovlivňuje cenu

Cena elektřiny se skládá z tržní (neregulované) a regulované části a daní. Co tyto položky konkrétně znamenají?

  • Tržní (neregulovaná) část = silová elektřina, její cenu určuje energetická firma – dodavatel.
  • Regulovaná část = hodnoty služeb, které určuje Energetický regulační úřad nebo přímo stát. Patří sem poplatek za rezervovaný příkon, poplatek za systémové služby, příspěvek na obnovitelné zdroje a poplatek operátorovi trhu.
  • Daně = daň z přidané hodnoty a daň z elektřiny.

Kolik stojí kWh elektřiny

Průměrná cena za 1 kWh elektřiny se v roce 2016 pohybovala okolo 4 Kč. Oproti předchozímu roku zaznamenala mírný pokles. A jak to bude vypadat v roce následujícím?

Analytici a odborníci odhadují, že cena za kilowatthodinu nedozná žádných výrazných změn, minimálně v otázkách regulované složky. Elektřina nebude dramaticky zdražovat, ale ani zlevňovat. I když Energetický regulační úřad sliboval snížení příspěvku na obnovitelné zdroje, podle aktuálních informací od plánu nakonec upustil.

Pokud tedy budete chtít v roce 2017 platit za elektřinu méně, nespoléhejte se na stát, ale na nabídku jednotlivých dodavatelů.

Podobné příspěvky

V minulém článku jsme vás seznámili s tím, jak funguje rekuperace a ko…

LED žárovky jsou řadě lidí trnem v oku. Panuje vůči nim hodně předsudk…

Pokud patříte mezi ty, jimž začátkem topné sezóny vyrazí pot na čele z…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.