Carbounion rádce

Vyberte si správný jistič a neplaťte zbytečně

30.12.2016

Platíte hodně za elektřinu? Šetříte, kde se dá, a pořád je to moc? A už jste si zkontrolovali, zda máte správný jistič? Právě tam může být problém. Kolik korun za elektřinu platíte, nezáleží jen na spotřebě, ale i na velikosti hlavního jističe.

Co je to hlavní jistič a proč za něj platíte příliš moc

Hlavní jistič je přístroj umístěný před elektroměrem a rozhoduje, jak velký objem elektřiny energetická společnost rezervuje pro spotřebu domácnosti. Příliš silný jistič může znamenat až o stovky korun měsíčně navíc za elektřinu. Do budoucna může být částka ještě vyšší.

Poplatek za jistič se oficiálně nazývá „stálý měsíční plat za rezervovaný příkon“ a najdete ho v celkově platbě za elektřinu. Výše platby se odvíjí od velikosti hlavního jističe. Proudová hodnota jističe se udává v ampérech (A) a oznamuje, kolik přístrojů můžete ve své domácnosti zapojit do elektrické sítě. Jakmile je spotřeba vaší domácnosti vyšší, dojde k výpadku elektrického proudu.

V případě, že je vás jistič příliš silný, rezervuje zbytečně mnoho proudu v síti a to vede k nadměrně vysokým platbám domácnosti. Zkontrolujte si proto raději velikost svého jističe, zejména při stěhování nebo kupování nové nemovitosti. Vyplatí se to.

Jak silný jistič potřebujete?

Jak poznáte, který jistič se hodí zrovna pro vás? Záleží na tom, kolik máte elektrospotřebičů a jak jsou energeticky náročné. V bytech, kde se elektřinou netopí, neohřívá voda a na vaření slouží plynový sporák, vám postačí nejslabší a zároveň nejlevnější jistič 1×25 A (ampér). Ten se hodí i pro rekreační chaty, kde nepoužíváte energeticky náročná zařízení, jako jsou cirkulárka nebo hoblovka. V rodinných domcích a větších chalupách, kde elektřinou ohříváte vodu, využijete silnější jistič s hodnotami 3x20 A. Pokud navíc elektrickou energií vytápíte, budete potřebovat velikost 3x25 A.

Podle čísel 1 a 3 na začátku poznáte jednotlivé jističe. Jednofázový jistič nese označení 1×25 A, třífázový pak 3×25 A. Třífázový jistič umožňuje výskyt dvou úrovní napětí naráz.

Investice do výměny se vrátí až po několika letech

Dělá vám hlavní jistič potíže a uvažujete nad jeho výměnou? Počítejte s tím, že nejde o zrovna levnou záležitost, řádově přijde na několik tisíc korun. Změnu hlavního jističe konzultujte se svým dodavatelem elektřiny, který by ji pro vás měl zařídit. Kdy se výměna vyplatí? Zbytečně silný jistič často bývá ve starých budovách nebo rekreačních chatách. Záleží proto na vás, jak dlouho hodláte daný objekt využívat. Investice do změny jističe se vám vrátí po několika letech.

Výměna hlavního jističe vám může ušetřit závratné částky, ale šetřit můžete i různými drobnými opatřeními. Stáhněte si náš e-book a ušetřete až 5000 Kč!

Podobné příspěvky

Vaření někteří lidé bezmezně milují a jiní zas považují pouze za nutné…

Ať už vás doma, na chalupě či v kanceláři zahřívá jakýkoliv druh topid…

Bez osvětlení se doma neobejdete. Ale právě spotřeba svítidel tvoří ve…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.