Carbounion rádce

Vyrábějte si vlastní energii ze slunce

6.1.2017

Energie, která vám ušetří a zároveň je citlivá k našemu životnímu prostředí. Přesně taková je energie ze slunce, vody, větru nebo biomasy, kterou si můžete vyrobit sami. Vůbec nejčastěji se využívá energie ze slunce. Zařiďte, aby sluníčko svítilo taky ve váš prospěch.

Jak na to?

Chcete si vyhřát bazén, připravit teplou užitkovou vodu ze sluníčka nebo si zdarma pustit klimatizaci? Využijte sluníčka. Staňte se alespoň částečně energeticky nezávislými a začněte si vyrábět část elektřiny pro vlastní spotřebu sami.

Přeměnou sluneční energie na energii elektrickou se zabývají fotovoltaické elektrárny. Využívají fotovoltaických panelů, které podle počtu (resp. výkonu) určují množství vyrobené elektřiny. Fotovoltaická elektrárna na střeše vašeho domova vám vyrobí vlastní energii a pomůže vám ušetřit náklady.

Vyšší investice, ale poměrně rychlá návratnost

Chcete-li se stát energeticky soběstačnými, budete muset počítat s vyššími počátečními náklady, na pořízení a instalaci solární elektrárny, solárních kolektorů nebo jiného zařízení, které energii vyrábí. Díky stoupajícím cenám energií pro koncové uživatele se vám ale investice do zařízení poměrně rychle vrátí. Navíc na umístění fotovoltaických elektráren do domácností nabízí stát investiční dotaci (např. v rámci programu Nová zelená úsporám), která může být až 105 000 Kč. Průměrná návratnost investice do domácí solární elektrárny se tak dostává k hranici deseti let.

Nevýhodou způsobu získávání energie ze sluníčka je jeho nestálost nebo nejistota. V noci slunce nesvítí, v zimě pak svítí málo a na jaře nebo v létě může být místo sluníčka zataženo. Nejlépe proto uděláte, když tuto energii zkombinujete s jiným obnovitelným zdrojem. Využít můžete například krbu nebo kotle na dřevo. Protéká-li vaší zahradou potok, můžete dokonce zvážit stavbu malé vodní elektrárny. Nejčastěji se dnes solární energie kombinuje s tepelnými čerpadly.

Proč si vyrábět vlastní energii:

  • Vlastní elektřina – Stanete se částečně energeticky nezávislými, vyrobíte si vlastní elektřinu a hned ji spotřebujete.
  • Snížení výdajů za energie - Díky vlastní elektřině máte možnost trvale snížit finanční výdaje domácnosti za energie.
  • Dlouhá životnost – Životnost fotovoltaické elektrárny bývá 35–40 let. Na životnost systému navíc bývá dlouhá záruka.
  • Návratnost investice – Při využití dotací se ekonomická návratnost solární elektrárny pohybuje mezi 6–10 lety.
  • Bezúdržbový provoz – Solární panely nemusíte čistit.

Podobné příspěvky

Vaření někteří lidé bezmezně milují a jiní zas považují pouze za nutné…

Ať už vás doma, na chalupě či v kanceláři zahřívá jakýkoliv druh topid…

Bez osvětlení se doma neobejdete. Ale právě spotřeba svítidel tvoří ve…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.