Carbounion rádce

Výroba vlastní elektrické energie: vyplatí se vaší firmě?

30.10.2017

Nastavit firemní výdaje tak, abyste z dlouhodobého hlediska vykazovali dostatečný zisk, znamená nemít zbytečně vysoké náklady. Jedním ze způsobů, jak za firmu výrazně ušetřit, je vyrábět si vlastní elektrickou energii.

Výroba elektřiny z vlastních zdrojů navíc šetří přírodu, což je dnes v kurzu a do budoucna to bude platit čím dál výrazněji. Využívat alternativní zdroje energie vám tak přinese nejen úspory za účty, ale také vizitku ekologicky šetrné společnosti.

Výrobou vlastní elektřiny ušetříte na firemních výdajích.

Jaké jsou způsoby získávání vlastní energie?

Zatímco solární elektrárny se v našich podmínkách vezou na vlně zájmu už dlouhá léta, využití větrné a vodní energie pro soukromé účely až tak obvyklé není. Také tyto způsoby ale v některých případech mohou být pro majitele zajímavé. Kdy se tyto alternativní zdroje vyplatí?

Solární elektrárna

Energii ze slunečních paprsků je možné přeměnit na teplo a ohřívat například užitkovou vodu v objektu pomocí solárních panelů. Druhou možností je přímo výroba elektřiny. K tomu slouží populární fotovoltaické panely, umisťované nejčastěji na střechu domu.

Program Nová zelená úsporám přispívá na fotovoltaické elektrárny až 105 000 Kč. Návratnost vstupní investice se pak většinou vejde do 10 let – potom už na pořízených panelech jenom vyděláváte.

Větrná elektrárna

Větrná energie u nás není tak populární jako v některých zahraničních zemích a vzhledem k tuzemským větrným podmínkám asi jen tak nebude. Pokud ji ale plánujete postavit na dostatečně větrném pozemku, může být návratnost třeba do 5 let.

Ceny domácích větrných elektráren začínají asi na 20 000 korunách a stoupají dle výkonnosti. Ty větší se dají využít nejen na pohon spotřebičů nebo napájení baterií, ale také k ohřevu vody nebo vytápění celých domů.

Vodní elektrárna

Malé vodní elektrárny jsou vůbec nejekologičtějším, zároveň ale asi nejméně stabilním způsobem získávání elektrické energie. K výrobě elektřiny z vodní energie potřebujete mít na pozemku potok nebo říčku s dostatečně silným průtokem a také licenci pro podnikání v energetice.

Pořizovací cena se v některých případech může vyšplhat až za hranici milionu korun. S využitím státních dotací se ale přesto může jednat o velmi zajímavou a nevšední investici.

Ostatní způsoby

Výrobu elektrické energie lze ve firemních podmínkách realizovat také pořízením kotle na biomasu. Jako palivo se nejčastěji používá dřevo nebo dřevěné štěpky či peletky. Asi nejobvyklejším způsobem získávání elektřiny jsou pak v dnešní době tepelná čerpadla.

Pokud domácí výrobu energie zkombinujete s cenově dostatečně výhodnou dodávkou, můžete své výdaje za elektřinu dostat o několik řádů níž.

Spočítejte si úspory s Carbounion

Víte, kolik ušetří české firmy s výhodným dodavatelem elektrické energie? V některých případech se jedná i o tisíce korun ročně – alespoň u Carbounionu tomu tak je. Spočítejte si v naší kalkulačce pro firmy, kolik by s námi mohla ušetřit právě vaše firma.

Podobné příspěvky

Změnit dodavatele energií vám můžete začít šetřit značné roční náklady…

Při provozu své firmy můžete být sebešetrnější, přesto možná platíte z…

Výdaje plynoucí z vytápění firemních prostor tvoří zpravidla více než…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.