Carbounion rádce

Využívejte levnější elektřinu: 3 nejčastější otázky a odpovědi na téma nízkého tarifu

3.1.2017

Nízký tarif označuje levnější elektřinu, kterou můžete mít k dispozici ve vymezených časových úsecích během dne. Představuje tak ideální možnost, jak snížit účty za elektrickou energii až o stovky korun ročně. Sepsali jsme obvyklé otázky a odpovědi, které vás jako spotřebitele mohou zajímat.

1. V čem se liší nízký tarif a noční proud?

Nízký tarif nahradil dřívější noční proud, který v současnosti již neexistuje. Jde tedy o dvě různá označení principiálně stejné služby, tedy poskytování elektřiny se slevou v určitých hodinách, v minulosti právě jen v noci.

Energetické společnosti tak chtěly motivovat odběratele, aby elektřinu využívali i v této době, protože jinak v síti vznikají přebytky a dochází k jejímu přetížení.

Protože se takový přístup neukázal jako příliš efektivní, postupem času došlo ke změně na nízký a vysoký tarif, přičemž výhodnější proud je k dispozici v různých částech dne.

2. Mohou nízký tarif využívat všichni odběratelé?

S tímto je to trochu složitější. Pokud elektřinou neohříváte vodu nebo jí nevytápíte, na nízký tarif nedosáhnete. Podmínkou získání dvoutarifní sazby je tedy využívat pro zajištění komfortu bydlení spotřebiče typu bojler, tepelné čerpadlo či přímotop a další.

Zároveň je nutné zajistit automatické blokování jejich provozu při platnosti standardního vysokého tarifu. Na základě typu přístrojů a výše spotřeby je pak odběrnému místu přiřazena příslušná kategorie se specifikovanou délkou trvání nízkého tarifu během dne – zpravidla 8, 16, 20 nebo 22 hodin.

3. Kde zjistit čas spínání nízkého tarifu?

Tarif přepíná distributor prostřednictvím HDO (hromadného dálkového ovládání) a zajišťuje tak potřebnou rovnováhu v síti. Informaci o časech spínání najdete na webových stránkách ČEZ, E.on nebo PRE. Dotázat se samozřejmě můžete i telefonicky či e-mailem na zákaznických podporách těchto firem.

Tip na závěr: Ušetřit za elektřinu můžete i změnou dodavatele. Spočítejte si v naší kalkulačce, jak velká úspora to může být.

Podobné příspěvky

Vaření někteří lidé bezmezně milují a jiní zas považují pouze za nutné…

Ať už vás doma, na chalupě či v kanceláři zahřívá jakýkoliv druh topid…

Bez osvětlení se doma neobejdete. Ale právě spotřeba svítidel tvoří ve…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.