Carbounion rádce

Za pohotovostní režim spotřebičů platíte zbytečně i stovky korun ročně

18.1.2017

Většina zařízení, která doma či v kanceláři běžně používáte, je vybavena funkcí tzv. stand-by režimu. Případné opětovné spuštění tak trvá jen pár vteřin, protože přístroj není zcela vypnutý a nestartuje úplně „od nuly“. Ale tento komfort není zdarma.

Při udržování spotřebičů v pohotovostním stavu platíte za elektřinu, kterou v daných chvílích vůbec nepotřebujete. Odebírají ze sítě určité množství proudu, což v konečných součtech může znamenat zbytečné výdaje ve výši až několika stokorun či tisícikorun za rok.

Kolik elektřiny zdánlivě nečinné přístroje vyplýtvají

O tom, kolik elektřiny si daný spotřebič vezme ze sítě, ačkoliv ho považujete za vypnutý, rozhoduje jeho typ a výbava. V průměru jde o 1–4 W/hodina, u energeticky náročnějších zařízení se odběr může vyšplhat až na hodnoty okolo 20 W.

Podle Evropské unie, která provedla měření v přibližně 1 300 domácnostech, ukrajuje stand-by až 6 % z celkové spotřeby, v konkrétnějších číslech jde až o cca 300 kWh za rok, což při ceně 4 Kč/1 kWh znamená 1 200 Kč. Celá problematika však nesouvisí jen s domácím rozpočtem, zátěž představuje kvůli emisím i pro životní prostředí.

6 rad, jak snížit pohotovostní spotřebu

  1. Nepoužívaný spotřebič vypínejte příslušným tlačítkem centrálního vypnutí nebo jej úplně vytáhněte ze zásuvky.
  2. Televizi, domácí kino, DVD přehrávač, počítač, tiskárnu a další podobnou elektroniku zapojte do zásuvkové lišty s vypínačem. Pak už je nebudete muset všechny ručně vypínat, ale bude stačit vypnout jen lištu.
  3. Při nákupu nových zařízení pátrejte po informaci, kolik si vezmou ve stand-by režimu. Můžete pak zvolit ta nejméně náročná.
  4. Využívejte kabely typu „Master-slave“, které umožňují automatické vypnutí a zapnutí spotřebičů přidružených k tomu hlavnímu (tím může být například počítač).
  5. Pamatujte i na bezdůvodně zapojené nabíječky mobilních telefonů, které i bez připojeného zařízení spotřebovávají elektřinu.
  6. Měřte a konejte. Můžete si zapůjčit nebo zakoupit jednoduchý měřič, s jehož pomocí zjistíte, které přístroje mají největší pohotovostní spotřebu. Poté uděláte příslušná opatření, která povedou k omezení odběru.

Chcete ušetřit ročně až 5000 Kč? Stáhněte si náš nový e-book, v němž vám poradíme, jak na to!

Podobné příspěvky

V minulém článku jsme vás seznámili s tím, jak funguje rekuperace a ko…

LED žárovky jsou řadě lidí trnem v oku. Panuje vůči nim hodně předsudk…

Pokud patříte mezi ty, jimž začátkem topné sezóny vyrazí pot na čele z…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.