Carbounion rádce

Zateplení domu: jaká je cena za úspornější bydlení?

19.2.2018

Zima letos ještě nekončí – a právě v tomto období se nám do výdajů na bydlení nejvíc promítají poplatky za energie. Jednou z možností, jak neustále nepřitápět pod kotlem, je včasné zateplení domu.

Ušetřete zateplením domu tisíce korun ročně.

Zateplení ušetří z dlouhodobého hlediska

Právě v zimě je ta nejvhodnější doba, kdy zateplení začít plánovat. Pustit se do prací na jaře a finišovat stavbu nejpozději koncem léta totiž ušetří spoustu starostí, které s sebou nese zateplování při nízkých podzimních nebo zimních teplotách. Každopádně je vždy jistější zateplovat alespoň při 5 °C.

Zateplit dům se vyplatí hlavně majitelům starších objektů, kteří nemají zatepleno vůbec. Pomalu ale přichází doba, kdy nad novou tepelnou izolací přemýšlejí i majitelé domů, kteří zateplili v 90. letech. Z dlouhodobého hlediska mohou také oni použitím modernějších materiálů ušetřit značné částky.

Vyplatí se zateplit zevnitř?

Přestože pod pojmem zateplení si asi většina lidí v České republice představí vnější obložení fasády, setkáme se i u nás s případy izolace zevnitř. Ve světě celkem běžný model umožňuje třeba rychlejší vytápění interiéru, stejně tak rychle ale teplota po vypnutí topení klesá. Častěji se vnitřní izolace používá na zateplení stropu, například pod nevytápěnou půdou.

Polystyren, nebo vata?

Jako zateplovací materiály se u nás nejvíce používají polystyren a minerální vata. Úplně nejrozšířenějším izolantem je polystyren, který má navíc také nejnižší pořizovací cenu, nejmenší hmotnost a je snazší na montáž než minerální vata. Ta má ovšem lepší izolační vlastnosti – ať už tepelné, akustické nebo protipožární.

Cena zateplení fasády za m2 se odvíjí od materiálu a jeho tloušťky, kterou určuje návrh podle lokality nebo požadavků na míru izolace. Je také rozdíl pozvat si stavební firmu nebo se pustit do zateplení svépomocí – samozřejmě pouze s potřebnou dávkou zkušeností. Průměrný rodinný dům je možné zateplit asi za 40 000 Kč, návratnost investice se dá očekávat přibližně do 5 let.

Ušetřete za energie ještě více způsoby

Do zateplení fasády se zatím pouštět nechcete nebo vás zajímají také jiné způsoby, jak ušetřit za elektřinu nebo za plyn? Stáhněte si e-book Jak ušetřit až 5 000 Kč ročně za energie. Najdete tam spoustu rad a tipů, jak své náklady na bydlení snížit jednoduše a třeba okamžitě.

Podobné příspěvky

Vaření někteří lidé bezmezně milují a jiní zas považují pouze za nutné…

Ať už vás doma, na chalupě či v kanceláři zahřívá jakýkoliv druh topid…

Bez osvětlení se doma neobejdete. Ale právě spotřeba svítidel tvoří ve…

Spočítejte si úsporu energií

Zjistěte, kolik můžete ušetřit přechodem ke Carbounion na elektřině a plynu.