4 výhody rekuperace aneb co vám může přinést dobrého
4 výhody rekuperace aneb co vám může přinést dobrého
V létě horko k padnutí, v zimě přetopeno a problémy s neustálým větráním a topením zároveň. Pokud to takto máte, zkuste se zamyslet nad rekuperací. Ta je totiž ideální právě v případě, že chcete mít v domě, bytě či v práci stále čerstvý vzduchu bez tepelných ztrát.
Rekuperace odvede práci za vás
Rekuperace je vlastně zpětné získávání tepla. V praxi to vypadá tak, že přiváděný čerstvý vzduch zvenčí prochází do objektu přes rekuperační jednotku. Zároveň teplý odpadní vzduch z interiéru jde jinými kanálky ven. Přívodní ani odpadní vzduch se nikde nepotkávají, přesto teplo, které míří ven, dokáže ohřívat stěny kanálků s přívodním vzduchem a vám bude díky tomu doma nebo v zaměstnání krásně teplo. A nemusíte, ba dokonce nemůžete otevírat okna do hlučných ulic. V zimě díky této technologii ušetříte na vytápění objektu, v létě si zase budete pochvalovat praktickou klimatizaci.
Rekuperační systém pokryje celý objekt od WC a koupelny přes obývací prostor, chodbu až po kuchyň s digestoří. Můžete připojit i cirkulační okruhy pro rozvod tepla od krbové vložky.
Ukažme si rekuperaci na příkladu
Trubkami se čerstvý vzduch dostává do obývacího pokoje, ložnice, dětského pokoje a pracovny. Teprve odtud jde pod tlakem infiltrací do provozních prostor, jako je kuchyň, vstupní hala, koupelna či toaleta. Účinnost rekuperace může být různá podle toho, jak kvalitně ji využíváte a dodržujete podmínky:
- Nulová účinnost – když otevřete okno, teplý vzduch vám uniká ven, do rekuperační jednotky se dostává vzduch, který přívodní kanály neohřívá. Dovnitř jde čerstvý studený vzduch. V tomto případě si v zimě připravte pár svetrů navíc, protože za chvíli budete mít v interiéru stejně jako venku. V parném létě se zase pěkně zapotíte.
- Stoprocentní účinnost – ta je sice nereálná, ale vysvětleme si, jak by v praxi vypadala. Přiváděný vzduch by se dokázal ohřát na stejnou teplotu vzduchu, který je odváděn.
- Reálná účinnost – když budete správně využívat rekuperace, tak dosáhnete účinnosti ideálně od 60 do 95 %, přičemž účinnost nad 80 % je už považována za špičkovou. Záleží na velikosti jednotky, průtoku vzduchu a typu rekuperačního výměníku, do kterého zainvestujete.
V čem vám rekuperace pomůže
Rekuperace si žádá vysoké pořizovací náklady, navíc budete muset vynakládat peníze i na technologický servis, jenž zahrnuje například výměnu filtrace nebo čištění potrubí. Ovšem při dlouhodobějším provozu ve finále přinese finanční úsporu. Podívejme se na další výhody rekuperace:
- Zvyšuje kvalitu vzduchu – v jakémkoli obytném prostoru budete mít čistý vzduch, protože prochází kvalitní filtrací. To ocení zejména alergici a astmatici. Ne každý umí byt či dům větrat dostatečně, a plýtvá tak teplem nebo si domů vpouští znečištěný vzduch. Rekuperace je jakési nucené větrání, o které se vlastně nemusíte starat. Domů se vám nedostanou alergeny ani prach.
- Udržuje stálou vlhkost v místnostech – málokdo dnes kontroluje, jakou má doma vlhkost vzduchu. Pokud to neděláte, můžete se potýkat s příliš suchým vzduchem nebo naopak s přebytečnou vlhkostí, když třeba vaříte bez digestoře nebo sušíte prádlo v místnosti. Vlhkost zvyšuje i zateplení fasády či výměna a utěsnění oken. Rekuperace dokáže udržet stabilní vlhkost vzduchu v celém objektu.
- Omezuje tepelné ztráty – s rekuperací netopíte takzvaně pánubohu do oken (větrání otevřeným oknem během topení). Možná si budete připadat jako ve skleníku, když nemusíte otevírat okna a „systém trubek“ se o vše postará za vás, na druhou stranu můžete přestat myslet na to, kdy a jak vyvětrat, tepelné ztráty se výrazně omezí a vy ušetříte na topení.
- Hygienické aspekty – když teplotě a vlhkosti uvnitř bytu nebo domu nepřizpůsobíte větrání, nahráváte tvorbě plísní a šíření bakterií. Rekuperace za vás obstará optimální klima včetně snížení emise hluku zvenčí.
Možná se pro tento systém nadchnete. Třeba se stane vaší inspirací při stavbě či rekonstrukci nového domu. Neprohloupíte s ním ani na pracovišti, kde zaměstnancům zajistíte neustále příznivé klima, a tím pádem výborné podmínky pro práci. Vězte, že pro vás chystáme další článek, v němž shrneme, pro které objekty se vyplatí rekuperaci pořídit a kde by investice přišla vniveč.