Chytrá domácnost: Jak vám ušetří náklady na energie?

Chytrá domácnost: Jak vám ušetří náklady na energie?

Chytrá domácnost už dávno není jen hudbou budoucnosti. Každodenní komfort a nižší náklady na bydlení jsou mnohým lidem dostupné už dnes. Co všechno se skrývá pod termínem chytrá nebo inteligentní domácnost a jak může usnadnit život i vám?

Chytrá domácnost se lidem stará o pohodlí, zábavu, bezpečnost i finanční šetrnost. Umožní vám na dálku rozsvítit celý dům nebo jednotlivé místnosti, otevřít garážové dveře nebo regulovat vytápění.

Ve vteřině nastavíte alarm i detektor kouře, snadno pohlídáte děti ve vedlejší místnosti anebo zkontaktujete členy rodiny v jiné části domu. A co byste řekli na možnost pustit si oblíbený film se současným automatickým zatažením žaluzií nebo se ztlumením světel?

Moderní bydlení jedním dotykem

Pomocí centrálního systému je vše možné ovládat přes mobil nebo tablet i na dovolené. Ani z druhého konce světa tak není problém zkontrolovat záběry bezpečnostních kamer nebo prostě jen těsně před návratem zjistit stav potravin v ledničce. Stačí jen do svého zařízení nainstalovat potřebnou aplikaci.

Pro takový pohodlný způsob života přitom není hned potřeba stavět úplně nový moderní dům. Dostatečně chytrou domácnost si zařídíte pomocí zakoupených senzorů a jiného příslušenství i ve stávajícím bytě.

Jak pomáhá šetřit za elektřinu a plyn?

Kromě vysoké míry komfortu umožňuje inteligentní bydlení také snižovat výdaje na energie. Představte si, že máte možnost cestou do práce vypnout zásuvku se zapomenutou žehličkou nebo se ujistit, jestli jste nenechali běžet televizi. Spotřebiče jako pračku nebo myčku nádobí jednoduše nastavíte na provoz v nízkém tarifu elektřiny.

Kromě toho můžete po dobu, kdy jste v zaměstnání, nechat vypnuté topení. Pokynem na dálku byt vyhřejete na příjemnou teplotu ještě před návratem domů, takže pak nemusíte topení neekonomicky roztápět naplno. Pokud vytápíte zemním plynem, takový postup ušetří i několik tisíc ročně.