Jak snížit spotřebu energie na vytápění? Přečtěte si 5 osvědčených způsobů

Ať už vás doma, na chalupě či v kanceláři zahřívá jakýkoliv druh topidla, náklady na jeho provoz zcela jistě patří mezi nejvýraznější položky v rozpočtu. V průměru tvoří částky za teplo okolo 50–70 % z celkových výdajů za energie. Mnohdy však stačí učinit pár opatření a vytápění si zlevníte až o několik stovek korun.

Nebudeme vám radit žádné rozsáhlé rekonstrukce s výměnou oken či zateplováním fasády. Na takové postupy už je nyní pozdě. Topná sezóna je v plném proudu, proto se zaměříme na doporučení proti plýtvání, s jejichž realizací můžete začít třeba hned teď po přečtení článku.

1. Mějte správné nastavenou teplotu a regulujte ji

Vytápíte si místnosti na 23 °C a více? Pak vězte, že je to zbytečné a hlavně nešetrné. Stáhněte topení a snižte teplotu alespoň o jeden stupeň. Takový krok se může promítnout úsporou až 6 % nákladů za vytápění. Podle odborníků by se hodnoty v jednotlivých místnostech měly pohybovat následovně:

v kuchyni 18–20 °C,

v obývacím a dětské pokoji nebo pracovně 20–22 °C,

v ložnici 16–18 °C,

v koupelně 22–24 °C,

v chodbě 15–18 °C.

2. Nevypínejte topení

A nyní zboříme jeden velký mýtus. Mnozí lidé se domnívají, že ušetří, když budou topení vypínat – např. při odchodu do práce. Jestliže i vy poctivě otáčíte ventily na nulu, vězte, že své peněžence nijak významně nepomáháte. Vychladlý prostor totiž posléze musíte opět intenzivně vytápět, abyste se dostali zpět na potřebnou teplotu. A v takových chvílích výrazně navyšujete spotřebu. V nepřítomnosti nebo na noc proto raději byt nebo dům temperujte, a to na cca 15–17 °C.

3. Uvolněte místo před radiátory

Nebraňte cirkulaci tepla směrem do pokoje nevhodně umístěným nábytkem před radiátory. Stejně vadí i těžké záclony či závěsy. Postarejte se také o to, aby byla topidla čistá a bez nánosů prachu, které mohou zvyšovat spotřebu tepla o více než 8 %.

4. Větrejte rychle a intenzivně

Pokud si chcete dopřát čerstvý vzduch, udělejte průvan na přibližně 5–7 minut otevřením oken dokořán. Zapomeňte na půlhodinové větrání skrze malé ventilační škvíry, při kterém unikne spousta tepla a dojde k ochlazení místnosti, kvůli čemuž budete muset poté zase o to víc topit.

5. Zabraňte únikům tepla

Odhalte místa, kudy pouštíte teplo ven nebo naopak zimu zvenku dovnitř. Typicky jde o nedoléhající či špatně utěsněná okna nebo mezeru pod spodní hranou dveří. Akutně takový problém vyřešíte smotanými dekami či ručníky. Nebo zajděte do hobby marketu a kupte speciální zarážky a chrániče. Také se soustřeďte na to, abyste za sebou doma zavírali, např. když z obýváku odcházíte na toaletu.

Zkrouhněte účet za vytápění, ale i další činnosti spojené s provozem domácnosti. Stáhněte si zdarma e-book, který vám poradí, jak ušetřit ročně až tisíce korun.