Od olejové lampy k LED žárovkám aneb Co nám moderní doba přinesla

Od olejové lampy k LED žárovkám aneb Co nám moderní doba přinesla

Vzpomeňte si na své prarodiče, kteří ke svícení používali olejové lampy a svíčky, při kterých se četly knihy, dralo peří nebo se perem psaly dopisy. Možná to vypadalo kouzelně, ale kromě světla tak vaši příbuzní dostávali rovněž pořádnou dávku sazí, emisí oxidu uhličitého a stopové množství toxického oxidu uhelnatého.

Doba pokročila a na řadu přišly velice neúsporné klasické žárovky. Záhy přišel čas úspornějších kompaktních zářivek (CFL), u nichž si ale musíte počkat, než se pořádně rozsvítí. Možná jste ani netušili, že se v nich skrývají jedovaté plyny, vyzařují elektromagnetickou radiaci, UV a IR záření. Jinými slovy: pokud tato zářivka praskne, měli byste se mít před toxickými látkami na pozoru.

Podívejme se zblízka na dnešní nejčastěji používaná osvětlení

  • Úsporné (kompaktní) zářivky – jsou dražší, ale dokážou uspořit elektrickou energii. Vydrží svítit až 15 000 hodin, příliš nehřejí. Mají ovšem své „ALE“. Jsou robustnější, proto se nemusí vejít do každého svítidla. Než se pořádně rozsvítí, vydávají kalné světlo. Co je ale nejrizikovější: rtuť uvnitř zářivek. Zacházejte s nimi nanejvýš opatrně a jakmile vám doslouží, rozhodně je nevyhazujte do popelnice, nýbrž k recyklaci.
  • Halogenové žárovky – jsou levné, rozsvítí se okamžitě na maximum, vydrží zhruba 2× déle než klasická žárovka, což ale není žádný zázrak. Přestože dokážou svítit velmi jasně a přirozeně, šíří okolo sebe teplo. Kvůli zahřívání není vhodné umísťovat svítidlo s touto žárovkou poblíž dřevěného nábytku. Oceníte je spíše při krátkodobém svícení a tam, kde potřebujete rozsvítit okamžitě, třeba na chodbě.
  • Klasické (wolframové) žárovky – těm už v dnešní, moderní době téměř odzvonilo. Sice za ně moc nezaplatíte, ale myslete na to, že na světlo se s nimi přemění jen 8 % energie a vydrží vám svítit pouhých 1 000 hodin. Budete-li s těmito žárovkami svítit víc než pár minut denně, už za pár měsíců budete prodělávat.
  • LED (Light Emitting Diode) žárovky – mají extrémně dlouhou životnost. Pokud budete s LED žárovkou svítit 6 hodin denně, bude vám dělat společnost až 24 let. Možná bychom k nim ještě mohli doplnit, že jsou odolné vůči otřesům, nárazům a chladu. Jsou bezkonkurenčně nejvýhodnější. Připlatíte si za ně, ale veškeré investice vám vrátí.

Světlo potřebujeme k životu

Světlo není pouze o komfortu na pracovišti nebo doma při čtení knihy či vykonávání jiných činností. Má dopad i na zdraví člověka. Světlo podporuje imunitní i reprodukční systém člověka, o vlivu na zrak nemluvě. Nedostatek světla může způsobit i psychické potíže. Vybírejte proto pečlivě osvětlení, které bude plnit účel na všech frontách.