Paukner prodal fotbalovou Duklu. Majoritu od něj odkoupil nenápadný investor Turek, inspirující se Buffettem
HN - Ondřej Charvát
O uplynulém víkendu Dukla Praha překvapivě remizovala s lídrem nejvyšší fotbalové soutěže Slavií. Možná ještě větší překvapení si klub nechal na pondělí: po téměř 12 letech mění většinového majitele. Z klubu se stahuje podnikatel Petr Paukner, majitel Carbounion Bohemia, podnikající s uhlím, plynem a elektřinou.
První část podílu ve výši 34 procent Paukner, konkrétně jeho společnost Carbounion Invest, prodal už loni v září investorovi Matěji Turkovi. Ten nyní svůj podíl zvýšil na 83 procent, zbývajících 17 procent mají menšinoví akcionáři. Cenu ani jedna strana nechtěla komentovat. „Těší mě, že se osvědčil náš společný plán transakci provést takto postupně. Petr Paukner i já jsme tak měli prostor se ujistit, že klub přechází do správných rukou. Hlavním úkolem teď bude přivádět na Duklu stále více diváků,“ říká Turek.
Pětačtyřicetiletý investor neměl až do září s fotbalem nic společného. Pracuje jako portfolio manažer fondu Meridon, loni na jaře spustil i vlastní investiční fond 10X. V něm spravuje aktiva ve stovkách milionů korun, společně s těmi v Meridonu obhospodařuje přes 1,2 miliardy.
„Investice do sportovních klubů jsou čím dál zajímavější. Nejde jen o rostoucí příjmy z televizních práv a dalších zdrojů, ale i o to, že zájem o fotbal v Česku sílí a celkově se zlepšuje jeho reputace. Dobře řízený fotbalový klub tak může být lepší investicí než řada jiných byznysů,“ říká.
Jeho slova potvrzuje například loňský vstup podnikatele Ondřeje Kaniy do Slovanu Liberec, zájem Milana Kratiny z Accolade o fotbalový klub z Teplic nebo investora Ondřeje Tomka a podnikatele Ivo Ulicha o klub z Hradce Králové. Nový většinový majitel Dukly se ale podle svých slov nechystá dramaticky navyšovat rozpočet klubu, který na sezonu přesahuje sto milionů korun.
I přes to se chce Turek s Duklou stát stabilním účastníkem nejvyšší soutěže a být v ní postupně čím dál konkurenceschopnější. Klub z Prahy 6 je přitom v letošní sezoně nováčkem, s velkou pravděpodobností ho čeká boj o samotné udržení v elitní soutěži v baráži s klubem ze druhé ligy.
Dukla má po 27 odehraných zápasech 21 bodů a je na 14. místě tabulky ze 16 mužstev. „Dukla letos sestoupit nesmí,“ tvrdí Paukner s tím, že by to ovlivnilo chod klubu. Ve druhé lize fotbalové kluby dostávají mnohem méně peněz za televizní práva než v té první.
V loňském rozhovoru pro HN Turek uvedl, že sestup je jedním ze scénářů, se kterým musí jako akcionář počítat. Myslí si ale, že Dukla nejvyšší soutěž pro další ročník udrží.
O odchodu z Dukly Praha mluvil Petr Paukner delší dobu a několikrát. Klub se pokoušel prodat například už v roce 2018, ale tehdejší námluvy s několika zájemci kvůli odlišným představám o ceně a plánech s Duklou skončily. „Matěj Turek se během krátké doby ukázal jako člověk, který může Duklu rozvíjet, a věřím, že je správnou volbou. Líbí se mi na něm, že na čem jsme se ústně dohodli, tak to vždy platilo. Je to stále moje zásadní pravidlo byznysu, i když už se moc nenosí,“ tvrdí Paukner.
Podle svých slov byl v prvních letech vedení Dukly ohledně fungování českého fotbalu naivní. „Díky většímu balíku peněz, které nyní za televizní práva do fotbalu přichází, je fotbal čistší než před lety. Profitují z toho i menší kluby jako Dukla,“ míní Paukner. Podnikatel uvedl, že do Dukly dal za 12 let půl miliardy korun. Nyní je podle něj mírně zisková. Na otázku, zda by do fotbalu šel znovu, říká: „Nešel.“ V klubu mu nicméně zbyl podíl 2,5 procenta, který ale drží jako soukromá osoba. „Je to spíše symbolický podíl,“ doplňuje Paukner.
Turek chce kromě A-týmu rozvíjet mládežnický fotbal. Se změnou většinového majitele nedojde podle něj k žádným změnám v realizačním týmu. Naopak jako sportovního poradce si přivede Martina Haška, bývalého hráče a trenéra například pražské Sparty. Investor říká, že chce Dukle vrátit slávu z dekád 20. století
Velkou otázkou je ale pro klub budoucnost stadionu. Zápasy hraje tradičně na Julisce, která patří české armádě. Stadion přitom není přímo fotbalový, ale atletický. Je podinvestovaný, technicky ani zázemím neodpovídá moderním standardům. V debatě kolem něj se pohybuje celá řada aktérů – ministerstvo obrany, armáda, tělovýchovná jednota, klub a Praha 6, najít na něčem shodu je proto náročné. Turek chce, aby Dukla měla vlastní fotbalový stadion. Otázkou je, jestli se zrekonstruuje ten současný na Julisce, nebo se Dukla přesune jinam. „Nemusí to být ani nutně v Praze,“ tvrdí nový majitel.
Turek je se svými investicemi široce rozkročený. Kromě Dukly své peníze nalil například do služby Ticketstream, kde svůj podíl nedávno prodal, ale i do start-upů Algotech nebo Flowpay. Investičnímu řemeslu se vyučil v poradenské společnosti EY, kde působil sedm let jako manažer v transakčním oddělení, velkou inspirací mu podle jeho slov byly dopisy akcionářům slavného investora Warrena Buffetta. Ty si přečetl ve 25 letech a vydal se na dráhu investora.
Buffett přitom nikdy sportovní klub nevlastnil. Co by Turkově nejnovější investici asi řekl? „Buffett zároveň ale zatím neřekl, že by nikdy potenciálně nevlastnil sportovní klub. Spoustu odvětví přitom takto veřejně škrtnul,“ vysvětluje Turek.
Říká, že konzervativní část jeho privátního portfolia roste rychleji než akciové trhy. „Řekněme kolem 15 procent ročně. Celkový růst bude ještě o něco větší kvůli dynamičtějším investicím, jako jsou extrémně rychle rostoucí start-upy,“ tvrdí.