Rekuperace energie

Rekuperace energie

Slovo rekuperace vlastně znamená zpětné vychytávání energie. Nás ale bude zajímat především rekuperace tepelné energie a její využití v domácnostech. Jak rekuperace funguje a jak vám pomůže snížit energetické náklady? Je vhodná pro všechny, nebo jsou případy, kdy je lepší o ní ani neuvažovat? Čtěte dál, v dnešním článku se vše dozvíte.

Rekuperace řeší dilema mezi větráním a tepelnou ztrátou

Princip rekuperace se využívá v řadě technických oborů, jeho výhod ale dnes využívá také mnoho domácností. Rekuperace totiž dokáže vyřešit známé dilema – jak větrat v zimě a zároveň nemít velké tepelné ztráty? Aby totiž větrání bylo skutečně hygienické, měli byste větrat alespoň hodinu v kuse. Během takové doby ale ztratíte spoustu tepla, což samozřejmě znamená i nutnost více topit, potažmo utrácet více peněz. Na druhou stranu, nevětrat vůbec je nezdravé a nehygienické.

Jak rekuperace funguje?

Principem rekuperace je řízené větrání pomocí vzduchotechnické jednotky. Zpětným ziskem tepla lze tepelnou výměnu provést bez velkých energetických ztrát. Dobré rekuperační jednotky dokáží při správné instalaci fungovat s účinností 90 %. Dokonce i v největších mrazech dokáží zajistit, aby vám do domácnosti proudil předehřátý vzduch o teplotě alespoň 18 °C. Rekuperační jednotky jsou ale užitečné i v letním období – do místnosti vám naopak vhání ochlazený vzduch a do jisté míry tedy nahradí klimatizaci.

Vzduchotechnická jednotka pracuje s tepelnou energií vzduchu odsávaného z interiéru. V zimním období využívá teplo z domácnosti k předehřevu venkovního chladného vzduchu, zatímco během léta využívá chladnější domácí vzduch k chlazení teplého venkovního. Předání tepla či chladu je poté zajištěno přes protiproudý výměník.

Rekuperace není všechno

Rekuperační systém najdeme v řadě domácností zabudovaný jako součást komplexního systému vzduchotechnických jednotek, které dále zajišťují úpravu venkovního vzduchu (vlhčení, ohřev, filtraci, chlazení). Filtraci vzduchu ocení nejen alergici a astmatici, také ostatním členům domácnosti se bude dýchat lépe. Běžnou součástí systému je dále odvod znehodnoceného vzduchu z koupelny či kuchyně.

Během zimy a léta můžete rekuperační jednotce pomoci k vyšší efektivitě instalací zemního výměníku tepla. Zemní výměník je v podstatě potrubí zakopané v nezámrzné hloubce, jehož účelem je v zimě pomáhat k ohřevu a v létě k ochlazení vzduchu.

Je rekuperace opravdu pro každého?

Důležitou informací je, že rekuperační systém se vyplatí nainstalovat jen v některých domech. Rozhodně je vhodné začít s rekuperací v případě, kdy chcete mít pasivní dům. Nízké tepelné ztráty a dobře fungující rekuperace vám umožní ušetřit za energii opravdu slušné částky. Rekuperaci se naopak nevyplatí instalovat ve starých domech s velkými tepelnými ztrátami a levným zdrojem vytápění (typicky dřevem z lokálních zdrojů), v takovém případě raději zůstaňte u starého dobrého větrání okny.