Spotřeba velkého domu: na kolik přijde plynové topení a bazén?

Spotřeba velkého domu: na kolik přijde plynové topení a bazén?

Spotřeba energie ve velkém domě je poměrně složité téma. Čím topit, jak ohřívat vodu, jaký materiál má nejlepší tepelné vlastnosti? Každé rozhodnutí je náročné a bude mít velký vliv na celkové úspory či ztráty. V dnešním článku se podíváme na modelový příklad velkého domu, ve kterém se topí plynem a vyhřívá se jím také voda v bazénu.

Příklad č. 1: plynové topení

V domě 7+kk o užitné ploše 222 m2 bydlí šestičlenná rodina. Na vytápění domu a ohřev vody používají plynový kotel.

Průměrná spotřeba plynu: 1 200 kWh měsíčně = cca 4 295 Kč

Doporučené změny:

Jednou z výhod zemního plynu je jeho pohodlné ovládání a rychlé vytápění. Jednoduše zapnete kotel a za chvíli máte doma teplo. Topení plynem je navíc také celkem ekologické. Kvůli vyšší ceně plynu byste ale měli určitě věnovat pozornost také důkladnějšímu zateplení domu, a to včetně výměny starých oken za nové a pořízení modernějších a úspornějších spotřebičů. Nevýhodou plynových kotlů může být pro někoho také nutnost pravidelného servisu.

Kromě známých plynových kotlů existují dále také kotle kondenzační, které dokáží zužitkovat i teplo spalin. Jejich cena je ve srovnání s klasickými typy vyšší zhruba o polovinu, výhodou je ovšem výrazně nižší spotřeba energie – asi o 20–30 %. O kondenzačních kotlích vám doporučujeme uvažovat především v případě, že je váš dům vybaven teplovodním podlahovým vytápěním.

Náklady na topení (nejen plynem) lze také snížit pořízením rekuperační jednotky. V případě velkého a dobře izolovaného domu se vám taková investice určitě vyplatí. Rodinný dům lze vybavit ventilačním systémem s rekuperací tepla, což umožní větrat bez tepelných ztrát. Kromě úspory je takový vzduch i zdravější, což potěší nejen alergiky a astmatiky.

Příklad č. 2: bazén

V domě 6+1 o celkové užitné ploše 198 m2 bydlí pětičlenná rodina. Kotel se zemním plynem využívají také na vytápění bazénu na zahradě.

Průměrná spotřeba plynu (za vytápění domu, ohřev vody + vytápění bazénu):                     1 371 kWh měsíčně = cca 4 500 Kč

Doporučené změny:

Při ohřívání vody v bazénu je především důležité zamezit odpařování, jinak je třeba počítat s velkými ztrátami. Doporučujeme tedy zakrýt bazén (nejlépe solární) plachtou vždy, když jej zrovna nepoužíváte. Za zvážení také v současné době stojí investice do tepelného čerpadla, které ve většině případů topí úsporněji než plynový kotel.

Oba výše uvedené příklady jsou samozřejmě jen modelové a slouží pro ilustraci možných nákladů při zvoleném způsobu energetického vybavení domácnosti. Přesto doufáme, že vás náš článek inspiroval a pomohl snížit náklady za dodávky energie.