Víme, jak ušetřit na elektřině a plynu během topné sezóny

Víme, jak ušetřit na elektřině a plynu během topné sezóny

Poprosili jste babičku, aby vám upletla co nejteplejší svetr? Oblékáte do bačkor navíc i teplé ponožky, abyste nemuseli rozpalovat topení na maximum a ušetřili? Pokud patříte mezi ty, jimž začátkem topné sezóny vyrazí pot na čele ze strachu, kolik zase zaplatí za elektřinu či plyn, můžete klidně sundat kamaše a otočit hlavicí na topení doprava. Poradíme vám, na kolik stupňů ideálně vyhřívat místnosti, aby vám bylo příjemně, a přesto jste neutratili „majlant“.

Elektřina, nebo plyn?

Jestliže vytápíte svůj byt, dům nebo třeba kancelář elektřinou, možná nadáváte na vysoké ceny. Vězte, že tento způsob vyhřívání prostor ale nemá jen mouchy. Naopak. Můžete snadno regulovat nastavení teploty, elektrokotle a přímotopy mají nižší pořizovací hodnotu, lze požádat o zvýhodněné distribuční sazby u dodavatele a – co si budeme povídat – provoz u tohoto typu vytápění je naprosto pohodlný.

Zda je vytápění plynem lepší, nebo horší, se nedá tak úplně říct. Sice je nutné každý rok zajistit revizi plynového kotle, ale zase více ušetříte. Kondenzační kotle mají vysokou účinnost a postarají se vám také o ohřev teplé vody.

7 + 1 tipů, jak ušetřit

Ať jste v jakékoliv situaci, existuje pro vás několik tipů, jak ušetřit za topení. Tak pojďme na to:

  1. Základní pravidlo praví: „Topte tak akorát.“ Není nutné vytápět místnosti, jak jen to jde. Mysleli jste si, že nejtepleji by mělo být v obývací místnosti? Jste na omylu. V tomto pořadí vede koupelna, kde topte na 22–24 °C. V obýváku, kde sedáváte s rodinou či návštěvami, zatopte na 20–22 °C, dětem jejich pokoj vyhřejte na 20ľ21 °C. V kuchyni často sálá teplo od zapnutého sporáku, trouby, ale i od ledničky a dalších spotřebičů. Stačí, aby tu bylo 18–20 °C. Ještě o stupínek méně může být v chodbách. Rozhodně netemperujte na maximum v ložnici. Váš spánek by nebyl tak kvalitní, a ještě byste museli sáhnout hlouběji do kapsy při placení účtů. V ložnici se vám bude dobře spát při 17–18 °C.
  2. Větrejte jednorázově – zatímco v letních měsících míváte okna otevřená dokořán po celý den i během noci, v tuto dobu to rozhodně ideální není. Větrejte jednorázově zhruba 3× denně. Otevřete v bytě či domě všechna okna i veškeré dveře dokořán a nechte prostory proudit vzduch. Jakmile se vymění, opět všude zavřete.
  3. Nepřetápějte, když nejste doma – pokud odcházíte do práce nebo odjíždíte na celodenní výlet, snižte teplotu na 17 °C. Pokud jedete na ještě delší dobu, stačí 15 °C.
  4. Vsaďte na termostat – jde o skvělého pomocníka, který bude teplotu v bytě regulovat sám dle nastavení. Díky termostatu si snadno snížíte teplotu na noc a necháte ho, aby ji opět zvýšil hodinu předtím, než ráno vylezete z vyhřátých peřin.
  5. Udržujte ideální vlhkost v místnostech – čím vyšší vlhkost, tím intenzivnější pocit tepla. To ale neznamená, že si uděláte z bytu finskou saunu. Doporučovaná vlhkost se pohybuje okolo 40 %. Jestliže se vám nedaří takovéto vlhkosti dosáhnout, zkuste pár triků: pořiďte si odpařovač nebo zvlhčovač vzduchu, položte k radiátoru misku s vodou, umístěte do prostoru více rostlin.
  6. Odstraňte překážky, které brání proudění tepla – teplý vzduch stoupá vzhůru, myslete tedy na to, aby mu nic nebránilo v cestě. Uspoříte tak až 10 % energie potřebné k vytápění. A to už za to stojí! Podívejte se, jak je to u vás doma. Nebrání proudění vzduchu náhodou dlouhé závěsy, nábytek či mokré prádlo na radiátoru? Možná se budete divit, ale proudění tepla zabraňuje i usazený prach. Čistěte proto pravidelně radiátory.
  7. Odvzdušňujte topení – této činnosti se věnujte každé 3 měsíce. Postup je jednoduchý: povolte odvzdušňovací šroub v horní části radiátoru, počkejte, až začne vytékat voda (mějte připravenou misku) a v tu chvíli šroub dotáhněte. A máte hotovo.

Všechna tato doporučení se týkají vytápění jak elektrického, tak plynového. Pro druhé jmenované bychom možná ještě doporučili osmý bod:

Dejte si pozor na předimenzované kotle – pokud žijete v zatepleném domě, tepelné ztráty jsou nižší. Jestliže topíte plynovým kotlem, stává se, že často spíná, zbytečně se spotřebovává více a více zemního plynu a vy doslova vyhazujete své peníze komínem.