Víte, jak ušetřit za světlo? Přečtěte si 3 osvědčené tipy

Bez osvětlení se doma neobejdete. Ale právě spotřeba svítidel tvoří velmi výraznou část výdajů za elektřinu, někdy až 40 %. Každý rok tak jenom za světlo utratíte i několik tisíc korun. Poradíme vám, jak tyto náklady efektivně snížit.

Úsporné svícení není nikterak náročné a ani vás žádným způsobem neomezí na pohodlí. Stačí jen vyměnit nevhodné žárovky a zamyslet se nad způsobem používání svítidel. Co konkrétně byste tedy měli udělat, abyste za světlo ušetřili?

1. Jako hlavní světelný zdroj používejte úsporné zářivky

Zbavte se tradičních vláknových a halogenových žárovek. Mají totiž jednu velkou nevýhodu – pouze necelých 10 % z dodané elektřiny využívají na svícení, zbytek přeměňují na teplo. Nahraďte je kompaktními zářivkami, které ušetří až 80 % energie a mají až 15× delší životnost. Hodí se všude tam, kde vyžadujete pořádné světlo, tedy do lustrů, lamp a lampiček v obývacím či dětském pokoji nebo v kuchyni.

Pokud to s šetřením myslíte opravdu vážně, na trhu jsou k dostání úsporné zářivky s funkcí stmívání, která umožňuje přizpůsobovat intenzitu vašim potřebám a denní době. Při ztlumení je samozřejmě spotřeba energie přiměřeně menší.

Možná jste se setkali s tvrzením, že z „úsporek“ bolí oči a jejich světlo je příliš studené. Je to ale jen mýtus, protože i zářivky mohou být podobně příjemné jako klasická žárovka. Jen si musíte umět vybrat ty správné parametry. Pro teplé bílé světlo tak hledejte na obalu zářivky hodnotu 2 500 K nebo 2 700 K.

2. Kde je to možné, sviťte LED žárovkami

Ještě úspornější a ekologičtější svícení nabízí LED žárovky. Počítejte ale s tím, že vyžadují o něco vyšší investici – a tím spíše, když je budete chtít použít do světel, která mají za úkol osvětlovat velkou část místnosti. Při nákupu proto dbejte nejen na světelný tok, tedy to, jak moc bude žárovka svítit, ale také na úhel svícení, který udává, jak moc bude rozptylovat světlo do prostoru.

V každém případě můžete začít s méně výkonnými, levnějšími typy, které se ideálně hodí do málo frekventovaných míst, kde netrávíte tolik času. LED žárovky v tomto ohledu využijete na schodištích, chodbách, v koupelně či ložnici nebo jako orientační noční osvětlení po celém bytě.

3. Nezapomínejte zhasínat

Tato rada vám na první pohled může připadat banální. Ale ruku na srdce, opravdu v pokoji zhasnete, když z něj na delší dobu odcházíte? Pamatujte, že za rozsvícené světlo zcela zbytečně platíte, a to i během té zdánlivé chvilky, za kterou považujete například rychlý nákup nebo procházku se psem.

Samozřejmě i k tomuto doporučení je třeba přistupovat rozumně. Jestliže místnost opouštíte na pár desítek vteřin či minut, nemá smysl zkracovat životnost úsporné žárovky příliš častým zapínáním a vypínáním.