Víte, jaká je cena za 1 kWh elektřiny?

Víte, jaká je cena za 1 kWh elektřiny?

Cenu elektřiny tvoří několik složek. Jako odběratelé tak neplatíte pouze spotřebu samotné „suroviny“, ale i daň, distribuci nebo různé systémové služby. Přečtěte si, co všechno se do částek, které vidíte na fakturách, promítá, kolik stála 1 kWh elektřiny v roce 2016 a zda se předpokládá zdražování či naopak zlevňování.

Co ovlivňuje cenu

Cena elektřiny se skládá z tržní (neregulované) a regulované části a daní. Co tyto položky konkrétně znamenají?

  • Tržní (neregulovaná) část = silová elektřina, její cenu určuje energetická firma – dodavatel.
  • Regulovaná část = hodnoty služeb, které určuje Energetický regulační úřad nebo přímo stát. Patří sem poplatek za rezervovaný příkon, poplatek za systémové služby, příspěvek na obnovitelné zdroje a poplatek operátorovi trhu.
  • Daně = daň z přidané hodnoty a daň z elektřiny.

Kolik stojí kWh elektřiny

Průměrná cena za 1 kWh elektřiny se v roce 2016 pohybovala okolo 4 Kč. Oproti předchozímu roku zaznamenala mírný pokles. A jak to bude vypadat v roce následujícím?

Analytici a odborníci odhadují, že cena za kilowatthodinu nedozná žádných výrazných změn, minimálně v otázkách regulované složky. Elektřina nebude dramaticky zdražovat, ale ani zlevňovat. I když Energetický regulační úřad sliboval snížení příspěvku na obnovitelné zdroje, podle aktuálních informací od plánu nakonec upustil.

Pokud tedy budete chtít v roce 2017 platit za elektřinu méně, nespoléhejte se na stát, ale na nabídku jednotlivých dodavatelů.