Za pohotovostní režim spotřebičů platíte zbytečně i stovky korun ročně

Za pohotovostní režim spotřebičů platíte zbytečně i stovky korun ročně

Většina zařízení, která doma či v kanceláři běžně používáte, je vybavena funkcí tzv. stand-by režimu. Případné opětovné spuštění tak trvá jen pár vteřin, protože přístroj není zcela vypnutý a nestartuje úplně „od nuly“. Ale tento komfort není zdarma.

Při udržování spotřebičů v pohotovostním stavu platíte za elektřinu, kterou v daných chvílích vůbec nepotřebujete. Odebírají ze sítě určité množství proudu, což v konečných součtech může znamenat zbytečné výdaje ve výši až několika stokorun či tisícikorun za rok.

Kolik elektřiny zdánlivě nečinné přístroje vyplýtvají

O tom, kolik elektřiny si daný spotřebič vezme ze sítě, ačkoliv ho považujete za vypnutý, rozhoduje jeho typ a výbava. V průměru jde o 1–4 W/hodina, u energeticky náročnějších zařízení se odběr může vyšplhat až na hodnoty okolo 20 W.

Podle Evropské unie, která provedla měření v přibližně 1 300 domácnostech, ukrajuje stand-by až 6 % z celkové spotřeby, v konkrétnějších číslech jde až o cca 300 kWh za rok, což při ceně 4 Kč/1 kWh znamená 1 200 Kč. Celá problematika však nesouvisí jen s domácím rozpočtem, zátěž představuje kvůli emisím i pro životní prostředí.

6 rad, jak snížit pohotovostní spotřebu

  1. Nepoužívaný spotřebič vypínejte příslušným tlačítkem centrálního vypnutí nebo jej úplně vytáhněte ze zásuvky.
  2. Televizi, domácí kino, DVD přehrávač, počítač, tiskárnu a další podobnou elektroniku zapojte do zásuvkové lišty s vypínačem. Pak už je nebudete muset všechny ručně vypínat, ale bude stačit vypnout jen lištu.
  3. Při nákupu nových zařízení pátrejte po informaci, kolik si vezmou ve stand-by režimu. Můžete pak zvolit ta nejméně náročná.
  4. Využívejte kabely typu „Master-slave“, které umožňují automatické vypnutí a zapnutí spotřebičů přidružených k tomu hlavnímu (tím může být například počítač).
  5. Pamatujte i na bezdůvodně zapojené nabíječky mobilních telefonů, které i bez připojeného zařízení spotřebovávají elektřinu.
  6. Měřte a konejte. Můžete si zapůjčit nebo zakoupit jednoduchý měřič, s jehož pomocí zjistíte, které přístroje mají největší pohotovostní spotřebu. Poté uděláte příslušná opatření, která povedou k omezení odběru.