Začněte doma šetřit ještě dnes: 9 praktických rad, jak na okamžitou úsporu energií

Začněte doma šetřit ještě dnes: 9 praktických rad, jak na okamžitou úsporu energií

Každodenní chod domácnosti znamená výdaje – především za teplo, vodu a elektřinu. Jednoduchými změnami návyků je ale můžete snížit. Stačí jen začít dělat obvyklé úkony trochu jinak nebo s větším rozmyslem. Přečtěte si, jak na úsporu energií v jednotlivých místnostech, a vyzrajte na zbytečnou spotřebu, která ročně spolyká klidně i stovky korun.

Kuchyň

1. Nezapomínejte na pokličky

Vaření v nezakrytém hrnci trvá delší dobu, takže vyžaduje i větší přísun energie. Přiléhající poklička se postará až o 4× úspornější přípravu pokrmu. Příjemným bonusem je i fakt, že uvaříte rychleji.

2. Ohřívejte jen tolik vody, kolik opravdu potřebujete

Chystáte se zalít si čaj v hrnečku? Pak je nešetrné napustit do rychlovarné konvice třeba celý litr vody.

3. Dbejte na maximální čistotu spotřebičů

Udržujte využívané pomocníky čisté a nezanešené. Například usazený vodní kámen na topném tělese rychlovarné konvice prodlužuje čas potřebný k uvedení vody do varu. Obdobně lze přistupovat i ke špinavým dvířkům u trouby, kvůli kterým ji při pečení musíte za účelem kontroly jídla neustále otvírat, což způsobuje úniky tepla.

Obývací a dětský pokoj/pracovna

4. Sviťte racionálně

Velkou úsporu energií zajistí šetrnější svícení. Občas si to třeba ani neuvědomíte, ale i když už máte zapnuté centrální světlo v pokoji, rozsvítíte ještě lampu na stole. Používejte proto vždy jen zdroj, bez kterého se opravdu v dané chvíli neobejdete. Samozřejmě nezapomínejte zhasínat, pokud z místnosti na delší dobu odcházíte.

5. Pozor na pohotovostní režimy u elektroniky

Stand-by režimy přístrojů sice přináší větší pohodlí do jejich ovládání, ale na druhé straně zcela bezdůvodně spotřebovávají cenné kilowatty. Proto je výhodnější vypínat televizi, domácí kino a další zařízení příslušným tlačítkem nebo úplným odpojením ze zásuvky.

6. Větrejte krátce a intenzivně

Nedělejte tu chybu, že otevřete okno a odejdete například do kuchyně připravovat večeři. Takovým větráním prostor ochladíte natolik, že ho pak budete muset opět vytopit. Zaplatíte tak dvakrát za teplo, které jste už doma jednou měli. Raději udělejte pořádný průvan na zhruba 5–7 minut.

Koupelna

7. Upřednostňujte sprchu před napouštěním vany

I když je relaxace ve vaně plné horké vody velmi příjemnou možností, jak zakončit náročný den, vyplatí se dávat přednost sprchování, které vyjde v otázce nákladů levněji. Protočíte při něm zhruba 10–15 litrů vody za minutu, zatímco při využití vany je potřeba počítat nejen s jejím napuštěním (cca 100 litrů), ale i se závěrečným smýváním pěny a dalších přípravků.

8. Nespouštějte poloprázdnou pračku

Možná to znáte i vy. Pustíte vodu, vymáčknete pastu na kartáček a čistíte si zuby. Myšlenky ubíhají všemožnými směry a voda stále teče. A takto vyplýtváte v průměru až 20 litrů během 2 minut. Jestliže se o zuby staráte dvakrát denně, dostanete se při měsíčním zúčtování až na 1 200 litrů vody. Zaplatíte za ni, ale přitom ji vůbec nevyužijete.

V článku jste se dozvěděli, že i nepatrné úsporné kroky mohou mít vliv na celkovou spotřebu domácnosti. Začněte je realizovat ještě dnes a už příští vyúčtování vás může velmi mile překvapit.