Jak se vyhnout úniku tepla při větrání? Poradíme vám
Jak se vyhnout úniku tepla při větrání? Poradíme vám
Okna, ventilátory, nebo rekuperace tepla?
Existuje několik způsobů větrání v domě, každý s jinými výhodami a nevýhodami. Asi stále nejběžnější je jednoduché větrání otevřenými okny. Větrání tímto způsobem samozřejmě nevyžaduje instalaci žádné zvláštní technologie, ale zato vede k největším únikům tepla. Špatné větrání okny vás navíc ročně může stát až tisíce korun.
Pokud větráte okny, je třeba to provádět krátce a intenzivně. Zcela nevhodné jsou takzvané ventilačky, lepší je naopak okna otevřít dokořán (nejlépe na obou stranách bytu a vytvořit průvan) a odstranit z nich překážky. Vymění se tak více vzduchu a zároveň se neochladí zdi jako v případě, že větráte delší dobu s méně otevřeným oknem.
Pocit tepelné pohody dokáží navodit koberce, neboť nejvíce chladu jde v domácnosti od země. Vaše náklady na topení může až o 10 % snížit podlahové vytápění.
Rekuperační jednotky se vyplatí v dobře izolovaných domech
Za mezistupeň mezi okny a rekuperačními jednotkami mohou být považovány odtahové ventilátory. Ty nejlépe využijete v rodinných a obytných domech, ve kterých byla provedena výměna oken a zateplení venkovní obálky. Odtahové ventilátory jsou tiché a snadné na instalaci, ve srovnání s rekuperačními jednotkami ale také méně úsporné.
Rekuperace vzduchu je nejúspornějším a nejhygieničtějším řešením větrání v budovách. V závislosti na účinnosti výměníku činí celoroční účinnost cca 80–82 %. Rekuperační systémy také zabezpečují vysoký komfort pro uživatele a dávají mu možnost připojit k nim kuchyňské digestoře nebo například cirkulační okruhy pro rozvod tepla od krbové vložky. V létě navíc rekuperační jednotky naopak vzduch v domácnosti krásně ochlazují. Nevýhodou mohou být vyšší počáteční investice, které se ale postupně vrací formou úspor za topení.