5 jasných důvodů, proč změnit dodavatele energií

5 jasných důvodů, proč změnit dodavatele energií

Pro přechod k jinému dodavateli elektřiny či plynu vás může motivovat celá řada faktorů. Tím nejsilnějším jsou obvykle finance. Ale nemusí být zdaleka jediným. Abychom vám s případným rozhodováním pomohli, připravili jsme pro vás přehled neprůstřelných argumentů, se kterými uspějete třeba i u váhajícího partnera.

1. Úspora peněz

Ačkoliv se cena elektřiny skládá z několika částí, jednu z nich přeci jen ovlivňuje energetická společnost. A díky tomu se nabídky dodavatelů mohou lišit, a to až o desítky či stovky korun. Záleží na tom, jakou kdo zaujímá politiku.

Energie jako komodita je pořád stejná – neliší se její kvalita. To, že vám ji bude dodávat někdo jiný, poznáte jen podle jiné ceny a loga na fakturách. Pokud jste už delší dobu u jedné firmy, s velkou pravděpodobností byste mohli jinde platit méně.

2. Bonusy pro (nové) zákazníky

Konkurence je veliká, a tak se jednotlivé společnosti předbíhají v tom, co mohou nabídnout navíc. Některé se zaměřují na rozmanité bonusy pro nové zákazníky, jiné nabízí věrnostní program pro stávající. Ať tak či onak, těžit z toho budete vy.

3. Změna neznamená přerušení dodávky

Možná se bojíte, že když budete chtít odebírat energie od někoho jiného, čekají vás dny bez elektřiny či plynu. To je velký omyl. Změna dodavatele je v současnosti pouze administrativní úkon, na dodávkách to nijak nepoznáte.

4. Solidní společnosti vše zařídí za vás

A máme tu bod navazující na ten předchozí. Další velká obava u spousty lidí se skrývá pod slůvkem administrativa. Nechtějí sjednávat schůzky, někam chodit či obvolávat kompetentní osoby. A co teprve vyplňovat formuláře… Proto raději nic neřeší. Přijde vám takový postoj povědomý? Pak pro vás máme dobrou zprávu. Když je dodavatel kvalitní, postará se o vše za vás. Stačí mu dát vědět, že k němu chcete přejít.

5. Místo závazku můžete získat volnost a flexibilitu

Pokud vám nevyhovuje stávající smlouva, můžete s novým dodavatelem vyjednat lepší podmínky pro vaše potřeby. Ze závazku na několik let se tak dostanete třeba k naprosté volnosti. A poté lze měnit vždy jednou za půl roku.

Co změna dodavatele elektřiny nebo plynu obnáší

Už jsme trochu nastínili, že změnu dodavatele budete mít víceméně bez práce. Pojďme se ale i přesto podívat na to, jaké kroky celý proces zahrnuje. Nejprve ukončíte smlouvu se stávající společností – zašlete výpověď. Samozřejmě je potřeba dbát na to, jaké konkrétní podmínky máte dojednané. Poté uzavřete novou smlouvu s novým dodavatelem. A po skončení platnosti minulé smlouvy začnete odebírat od nového energetického partnera.